"Flagowy festiwal Chatki Żaka"
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe to impreza łącząca pasjonatów tej muzyki nie tylko z Polski, ale również i z zagranicy. W tym roku odbędą się po 31.
- "Mikołajki Folkowe” to już od wielu lat flagowy festiwal Chatki Żaka. Na kilka dni nasze Akademickie Centrum Kultury i Mediów zamienia się w przestrzeń, w której wszyscy – uczestnicy i wykonawcy – celebrują folk i tradycję. Serdecznie zapraszam zarówno tych, którzy wychowali się na mikołajkowych brzmieniach, jak i tych którzy nie jeszcze nie zakochali się w tym klimacie. Każdy znajdzie coś dla siebie - mówi Grażyna Stankiewicz, zastępca dyrektora ACKiM UMCS Chatka Żaka ds. Mediów Akademickich.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Chatka Żaka otwiera kawiarnię. Współtwórcą lokalu jest lubelski kabareciarz
W piątek na scenie Dużej Sali Widowiskowej Chatki Żaka wystąpi Kapela ze Wsi Warszawa, która zagra utwory z najnowszej płyty "Uwodzenie” inspirowanej muzyką Mazowsza. W ramach tego koncertu wystąpi też lubelska formacja bębniarska - Młode Djembe. Poprzedzą go zmagania konkursowe - "Scena Otwarta”. Następnego dniazostał zaplanowany "Koncert na Sobotę”, podczas którego wystąpi z repertuarem łączącym polską i chińską muzykę ludową duet Maria Pomianowska (fidele kolanowe) & Mingjie Yu (cytry zheng), a po słowiańsku zagra Orkiestra św. Mikołaja. Gwiazdą sobotniego koncertu będzie Dikanda, nawiązująca do brzmień bałkańskich i romskich. W niedzielę w świąteczną atmosferę wprowadzi publiczności "Godni koncert” rozpoczynający się występem Grupy "Szopka z lalkami” pochodzącej z Dobczyc, na scenę zawita też grono kolędników. W tym roku reaktywuje się Mikołajkowa Scena Ad Hoc, na której zadebiutuje formacja Frustra. Festiwal zakończy występ chorwackiego duetu Dunjaluk. Poza koncertami organizatorzy Mikołajek Folkowych przygotowali zajęcia warsztatowe, międzynarodową konferencję naukową i Jarmark Cudów.
Organizatorzy festiwalu, czyli Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka oraz Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego stawiają na działalność popularyzatorską i promocję muzyki tradycyjnej oraz kultury ludowej, dzięki ukazywaniu jej w sposób nowatorski, a jednocześnie zrozumiały dla współczesnego odbiorcy.
- Artyści zaproszeni do wystąpienia na mikołajkowej scenie prezentują swoją twórczość inspirowaną folklorem. Dokonując swobodnych interpretacji źródeł, jakie stanowi muzyka ludowa, wykorzystują współczesne środki, łącząc nowoczesne formy wyrazu z tradycyjnym brzmieniem. Ta idea przyświecała nam już 30 lat temu, kiedy jako studenci zorganizowaliśmy pierwsze "Mikołajki" - mówi Bogdan Bracha, organizator festiwalu, kurator linii programowej LIFESTYLE w Chatce Żaka i lider zespołu Orkiestra Św. Mikołaja.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Chatka Żaka zaprasza na grudniowe seanse filmowe
W ciągu trzydziestu edycji na mikołajkowej scenie wystąpiło ponad 260 wykonawców z 27 krajów, a co najmniej drugie tyle uczestniczyło w Konkursie "Scena Otwarta”, który od 1993 roku pomaga wypromować młodych wykonawców na polskiej scenie folkowej.
W ubiegłym roku Mikołajki Folkowe z powodu pandemii koronawirusa odbywały się w formie online. Z kolei w 2019 roku odbywały się w Centrum Spotkania Kultur, bo wówczas Chatka Żaka przechodziła remont.
Bilety i karnety można kupić na stronie internetowej "Ekobilet" i przed koncertami - w miarę wolnych miejsc. Karnet na wszystkie koncerty biletowane kosztuje 80 zł. Do karnetu dołączony jest gratis folder festiwalowy oraz płyta CD (odbiór podczas festiwalu).
Harmonogram Festiwalu
Czwartek, 9 grudnia
09.00 - (online) Międzynarodowa konferencja naukowa " Miejsce narracji ludowej w ogólnonarodowej narracji tożsamościowej"
Piątek, 10 grudnia
09.00 - (online) Międzynarodowa konferencja naukowa " Miejsce narracji ludowej w ogólnonarodowej narracji tożsamościowej"
11.00 - (Galeria Zewnętrzna) Tradycja w Obiektywie
12.00 - (Białe Foyer) Catch the Magic Moment
15.00 - (Mała Sala Widowiskowa) Konkurs „Scena Otwarta"
17.00 - (08) Warsztaty muzyczne Przemysława Łozowskiego
17.30 - (hol) Mikołajkowy Gabinet Portretowy
18.00 - (hol) Jarmark Cudów
19.00 - (Chatka Cafe) Spotkanie z Martą Krajewską
20.30 - Koncert: Uwodzenie (Duża Sala Widowiskowa) - Młode Djembe, Kapela ze Wsi Warszawa (bilety: 30/40 zł
Sobota, 11 grudnia
11.00 - (hol I piętro) Taneczna podróż po Europie – warsztaty Anny Abramowicz
13.00 - (sala ciszy) Warsztaty pieśni chorwackich - Dunja Bahtijarević
14.00 - (coworking) O świętych pieśni i opowieści – warsztaty wokalne Łukasza Ciemińskiego
16.00 - (08) Warsztaty muzyczne Przemysława Łozowskiego
16.30 - (Mała Sala Widowiskowa) Prezentacja instrumentów i tradycji karpackich - Józef Sowa
17.00 - (hol) Mikołajkowy Gabinet Portretowy
18.00 - (hol) Jarmark Cudów
18.00 - Koncert na Sobotę (Duża Sala Widowiskowa) - Maria Pomianowska & Mingjie Yu, Orkiestra św. Mikołaja, Dikanda (bilety: 40/50 zł)
Niedziela, 12 grudnia
11.00 - (hol I pietro) Taneczna podróż po Europie – warsztaty Anny Abramowicz
13.00 - (coworking) O świętych pieśni i opowieści – warsztaty wokalne Łukasza Ciemińskiego
14.00 - (sala - 1.4) Wszystko gra - warsztaty muzyczne Marcina Skrzypka dla dzieci
15.00 - (hol) Warsztaty świąteczne
17.00 - (hol) Jarmark Cudów
17.00 - Godni koncert (Duża Sala Widowiskowa) - Grupa Kolędnicza „Ludowa Szopka z Lalkami, Prezentacja warsztatów Przemysława Łozowskiego, Bronisław Rawski i Przyjaciele, Teatr "My Persony" - kolędowanie lubelskie, Ani Duzi Ani Mali (bilety: 10 zł)
18.30 - Mikołajkowa Scena Ad Hoc (Białe Foyer) Frustra - nowe stare historie
19.30 - Folk i okolice (Mała Sala Widowiskowa) Dunjaluk (Chorwacja) (bilety: 20/30 zł)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.