Krzysztof Żuk uhonorowany prestiżowym ukraińskim odznaczeniem

kultura Prezydent Lublina – Krzysztof Żuk otrzymał Order Ukrainy „Za Zasługi”. Wyróżnienie przyznawane jest przez Prezydenta Ukrainy z okazji Dnia Konstytucji.

oprac. RW

Opublikowano: 28 lipca 2020 14:44 | Aktualizacja: 28 lipca 2020 22:48

W imieniu Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego order wręczył Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kuleba. Uroczystość odbyła się w Trybunale Koronnym w Lublinie.

 

Pierwszy polski prezydent miasta z takim odznaczeniem

 

Krzysztof Żuk odznaczony Orderem Ukrainy „Za Zasługi” III stopnia stał się pierwszym polskim prezydentem miasta, który otrzymał takie wyróżnienie. Order powędrował do gospodarza Lublina za działalność na rzecz pogłębiania współpracy ukraińsko-polskiej. Odznaczenie ustanowione zostało w 1996 roku. Otrzymali je m.in. Jerzy Kłoczowski, Zbigniew Brzezińki czy Bogdan Borusewicz.

 

„Lublin jest dziś miejscem codziennych spotkań Polaków i Ukraińców”

 

– Dzisiejszą uroczystość traktuję nie tylko jako wielki, osobisty zaszczyt, lecz także gest wobec wszystkich mieszkańców naszego miasta, którzy w ostatnich dziesięcioleciach konsekwentnie budowali dobrosąsiedzką współpracę z partnerami z Ukrainy. Lublin jest dziś miejscem codziennych spotkań Polaków i Ukraińców. Wśród mieszkańców coraz liczniejszą grupę stanowią uczniowie, studenci, przedsiębiorcy i pracownicy z Ukrainy. Systematyczną współpracę z partnerami z Ukrainy prowadzi wiele szkół, organizacji pozarządowych oraz wszystkie uniwersytety. Wszystko to jest możliwe dzięki otwartej, partnerskiej współpracy z bratnimi miastami z Ukrainy, wspólnym projektom, spotkaniom i wizytom. Doświadczenie Lublina pokazuje, że polityka międzynarodowa to już nie tylko domena władz centralnych. Coraz większą rolę odgrywają samorządy, a także organizacje pozarządowe, instytucje kultury, szkoły i uniwersytety. Dziękujemy za docenienie naszej samorządowej polityki dobrosąsiedztwa – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

 

 

Lublin partnerem wielu ukraińskich miast

 

Nasze miasto jest partnerem aż 7 ukraińskich miast: Łuck (1996), Ługańsk (1996), Starobielsk (1996), Lwów (2004), Iwano-Frankiwsk (2009), Równe (2013) i Sumy (2013). Z pięcioma z kolei prowadzona jest współpraca na podstawie listu intencyjnego. Zaprzyjaźnione miasta to: Winnica (2013), Kamieniec Podolski (2016), Krzywy Róg (2017), Dniepr (2017), Charków (2017).

 

Kultura najaktywniejszym obszarem współpracy

 

Lublin jest ważnym miejscem działań artystyczny, spotkań oraz dyskusji artystów z Polski i Ukrainy. Ukraińska sztuka współczesna często gości w lubelskich galeriach. Miasto jest również organizatorem licznych festiwali, koncertów oraz wydarzeń organizowanych przez miejskie instytucje kultury, oraz organizacje pozarządowe. Ponadto Lublin sfinansował stworzenie i wyposażenie profesjonalnych pracowni medialnych w trzech ukraińskich miastach.

 

Wśród studentów zagranicznych, najliczniejszą grupą są uczniowie z Ukrainy

 

Lubelskie uczelnie są nieustanie wspierane przez miasto w procesie umiędzynaradawiania i pozyskiwania studentów zagranicznych. W ramach programu Study In Lublin prowadzona jest aktywna działalność promocyjna i rekrutacyjna na Ukrainie. Studenci z tego kraju to aż 4000 z 7200 osób. Wielu z nich pozostaje w naszym mieście, podejmując pracę zawodową po zakończeniu studiów.

 

Prężny rozwój Wschodniej Europy 

 

Lublin wspiera także reformę decentralizacyjną wdrażaną w ukraińskich miastach, realizując szereg projektów i działań dotyczących m.in. planowania strategicznego, budżetów partycypacyjnych i innych narzędzi, tworzenia straży miejskich, biur obsługi mieszkańców, młodzieżowych rad miasta, nowoczesnych rozwiązań energetycznych, miejskiego transportu, promocji miasta, pozyskiwania funduszy europejskich. Organizowany corocznie Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej jest miejscem spotkań praktyków współpracy rozwojowej i transgranicznej oraz stanowi platformę dialogu środowisk nauki, kultury, edukacji, władz samorządowych i państwowych, twórców z tej części Europy.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.