Reklama

Reklama

30. edycja Mikołajek Folkowych w Lublinie. W programie: koncerty i konferencja naukowa

Opublikowano: śr, 9 gru 2020 15:16
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Od czwartku do niedzieli (10-13 grudnia) potrwa tegoroczna - 30 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe. W programie jest konferencja naukowa i kilka koncertów. Impreza odbędzie się online i będzie transmitowana z Chatki Żaki.

Reklama

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe

Mikołajki Folkowe to polski festiwal muzyki folkowej, odbywający się od 1991 w Lublinie. Inicjatorem powstania festiwalu i corocznym organizatorem jest środowisko Orkiestry św. Mikołaja, zespołu folkowego działającego przy ACK "Chatka Żaka" UMCS w Lublinie. Celem Mikołajek Folkowych jest popularyzacja kultury tradycyjnej w nowoczesnym, atrakcyjnym dla współczesnego odbiorcy wydaniu. Festiwal zawsze odbywa się w zimie. 

Jubileuszowa edycja tylko w internecie 

W dniach 10–13 grudnia w Chatce Żaka odbędzie się 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe. Impreza "wraca" do Chatki Żaki, która była remontowana. Poprzednie dwie edycje odbyły się w Centrum Spotkania Kultur. W tym roku z powodu pandemii, festiwal w całości przenosi się do internetu, a koncerty będzie można oglądać na Vimeo Chatki Żaka. Wystąpią: Sutari, Kosy, Cicha i Spółka, Orkiestra św. Mikołaja, Bum Bum Orkestar oraz Hańba!. Koncerty poprzedzi ogólnopolska konferencja naukowa Folk – folklor – folkloryzm.

- W odnowionej Chatce Żaka myślimy o nowych projektach, ale jesteśmy też dumni z festiwali z długimi tradycjami. Mikołajki Folkowe należą właśnie do tych szczególnych wydarzeń. Cieszę się, że możemy świętować ich trzydziestą, jubileuszową edycję - mówi Izabela Pastuszko, p.o. dyrektora Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka.

- Mam nadzieję, że tegoroczne Mikołajki Folkowe przyczynią się do powstania nowej, aktualnej lubelskiej rozmowy o folkloryzmie - dodaje Bogdan Bracha, współorganizator festiwalu i członek Orkiestry św. Mikołaja.

Program festiwalu

Czwartek, 10 grudnia

09:00 – Międzynarodowa Konferencja Naukowa Folk – folklor – folkloryzm

Piątek, 11 grudnia

09:00 – Międzynarodowa Konferencja Naukowa Folk – folklor – folkloryzm 20:00 – Magia Głosów – koncert zespołów Sutari i Kosy

Sobota, 12 grudnia

19:00 – Koncert na Sobotę – Cicha i Spółka, Polska, Orkiestra św. Mikołaja, Polska, Bum Bum Orkestar

Niedziela, 13 grudnia

19:00 – Folk i Okolice – koncert zespołu Hańba!

Zespoły

Bum Bum Orkestar

Zespół został założony w 2014 roku w Polsce. Wykonuje utwory, które są połączeniem muzyki bałkańskiej, klezmerskiej oraz polskiej. Reprezentowali Polskę za granicą, m.in. na największym festiwalu Trąbki Guča’2018, w Serbii.

Cicha & Spółka

Karolina Cicha jest kompozytorką, wokalistką i multiinstrumentalistką. To laureatka GRAND PRIX i Nagrody Publiczności na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja". W 2015 roku znalazła się w oficjalnej selekcji na WOMEX - największym festiwalu World Music na świecie. Ze swą muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce.

Hańba!

To fabularny koncept, którego bohaterowie piętnują zło otaczającego ich świata przełomu lat 30. i 40. XX wieku słowami międzywojennych poetów. W 2018 roku zespół został uhonorowany Paszportem Polityki za „muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze 4 polskie konflikty i zagrożenia". W 2020 Hańbę! nagrodzono Fryderykiem za krótkogrającą płytę „1939" - Album Roku w kategorii Muzyka Świata.

Kosy

Kosy to kobiece głosy połączone w pieśniach z Dolnego Śląska. Przy wtórze rozmaitego instrumentarium: harmonium, liry korbowej, bębnów obręczowych, skrzypiec i instrumentów perkusyjnych śpiewają pieśni repatriantów.

Orkiestra św. Mikołaja

Orkiestra św. Mikołaja powstała ponad trzydzieści lat temu. Przez kolejne trzy dekady swojego funkcjonowania stworzyli ponad dziesięć albumów. Ich różnorodność stylu przejawia się również w szerokim wachlarzu wykorzystywanych brzmień; na ich nagraniach usłyszymy feerię barw dźwiękowych, realizowanych na tak różnych instrumentach jak cymbały, nyckelharpa, fujarki pasterskie oraz mandola, koboz czy dutar.

Sutari

Trio Sutari to artystki kontynuujące tradycje polskich pieśniarek ludowych. Eksperymentują z różnymi technikami wokalnymi, wielogłosem, tradycyjnymi polskimi rytmami. Tworzą własne instrumenty oraz badają potencjał muzyczny przedmiotów codziennego użytku. Aranżują tradycyjne polskie pieśni, a także komponują własne utwory, oparte na różnych kobiecych tradycjach muzycznych. Trio Sutari zostało wybrane do zaprezentowania swojej muzyki na największych międzynarodowych targach muzyki światowej WOMEX 2015 i nagrało sesję muzyczną dla kultowej amerykańskiej stacji radiowej KEXP.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy