reklama
reklama

Jak ugotować dobry, domowy rosół?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: z archiwum Wspólnoty

Jak ugotować dobry, domowy rosół? - Zdjęcie główne

rosół | foto z archiwum Wspólnoty

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kulinaria - przepisy Czytelników Rosół - król i baza dla innych zup. Rozgrzewający, sycący, dobry na przeziębienia i smutki.
reklama

Każdemu wydaje się, że ugotowanie rosołu na niedzielny, tradycyjny obiad jest bardzo proste i nie może się nie udać. Zanim odpowiem na to pytanie, zadam następne – co to znaczy, że rosół jest dobry? Moim zdaniem, dobry rosół jest aromatyczny, głęboki w smaku, nie za tłusty, ale też nie chudy, ma ładną barwę i musi być klarowny.

Wybór mięsa
Podstawowym produktem do produkcji rosołu jest mięso z kury (nie kurczaka). Najlepiej, aby była to cała tuszka. Popularną bazą do jego wyrobu jest również wołowina (najczęściej szponder lub łata) oraz cielęcina, najczęściej mieszana w dowolnych proporcjach z mięsem drobiowym. Oprócz standardowych rodzajów mięsa rosół przygotowuje się również z bażanta, perliczki, przepiórki, a także gołębi hodowlanych czy królika. Zazwyczaj do jego przyrządzenia nie używa się natomiast mięsa wieprzowego. Do rosołu najlepiej nie używać mięsa zamrożonego lub rozmrażanego na szybko w mikrofalówce, ponieważ jego dodanie może spowodować zmętnienie wywaru.

 
Pozostałe składniki
Do przygotowania wywaru będą nam również potrzebne warzywa: marchew (najlepiej więcej - około 3-4 sztuk, aby uzyskać piękny kolor), pietruszka (wystarczą 1-2 sztuki), a także kawałek korzenia selera, pora, cebula (opalona nad płomieniem lub dodana w łupinie), kilka ząbków czosnku, natkę pietruszki, koperek, lubczyk, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz ziarnisty.

 
Gotowanie krok po kroku
Umyte mięso wkładamy do garnka i zalewamy wodą, aby tylko zakryć mięso. Wstawiamy na gaz. Kiedy powstanie szumowina należy ją zebrać i zmniejszyć gaz, aby tylko wywar "mrugał". Dodajemy kilka ziarenek ziela angielskiego i liścia laurowego. Tak ma się trochę pogotować. Następnie należy przygotować warzywa: obrać, umyć. Wywar warto solić tuż przed dodaniem warzyw lub dopiero pod sam koniec gotowania. Dzięki temu, zanim ją doprawimy, zupa zdąży się "przegryźć" i będziemy mieć większą kontrolę nad jej smakiem. Podstawą dobrego rosołu jest dobrze przygotować wywar, aby był aromatyczny, czyli bardzo dużo warzyw! Do rosołu można dodać trochę chemii, aby wzbogacić smak: kostka rosołowa, kucharek, magii. Rosół gotować aż mięso i warzywa będą miękkie. Doprawić pieprzem do smaku.

Co do rosołu?
Klasycznym uzupełnieniem rosołu jest cienki makaron (zazwyczaj nitki lub wstążki), zupę tę można jednak podawać także z innymi dodatkami. W niektórych regionach Polski podaje się go również z ziemniakami, plackami czy kluskami (na przykład wątrobianymi lub lanymi). W sytuacji, kiedy rosół nie wyszedł nam zbyt klarowny lub kiedy chcemy go przygotować w bardziej sycącej wersji, możemy na około 20 minut przed końcem gotowania dodać do niego nieco ryżu, albo kaszy (na przykład manny).

Rosół to nie wszystko
Rosół jest doskonały nie tylko sam w sobie. Na jego podstawie można również przyrządzić wiele innych dań. Jeśli wstawisz rosół do lodówki, a następnie zdejmiesz z niego tłuszcz, który po jakimś czasie pojawi się na wierzchu, uzyskasz bulion (czyli odtłuszczony rosół), który doskonale sprawdzi się jako baza wszelakich zup. Bulion taki możesz przechowywać w lodówce lub zamrażarce, w zamkniętych na gorąco słoikach przez około 3 miesiące. Z ugotowanego w rosole mięsa możesz przygotować na przykład pyszny farsz do pierogów, pyz czy krokietów, a także mięso w galarecie.

Dlaczego warto jeść rosół?
Rosół jest doskonałym lekarstwem na przeziębienia i infekcje. Gorąca zupa nie tylko rozgrzewa organizm, stymulując układ odpornościowy do walki z chorobą, ale również łagodzi katar i kaszel, zmniejszając stan zapalny. Warto też wypić miseczkę rosołu przed "ostrym piciem". Tłuszczyk osłoni żołądek, dzięki czemu będziemy czuć się lepiej na drugi dzień. Japońscy naukowcy odkryli, że rosół z kury może zapobiegać nadciśnieniu, a nawet wspomagać jego leczenie. Zawarty w nim kolagen pochodzący z mięsa kury, głównie nóżek, przeciwdziała zwężaniu tętnic. Ale uwaga: leczniczą moc ma tylko rosół z niewielką ilością soli. Rosół przyczynia się także do wzrostu serotoniny we krwi, poprawiając samopoczucie. Jedzmy go zatem na dobry humor i na zdrowie!Magdalena Antonik

Więcej przepisów znajdziesz  ( TUTAJ)

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama