reklama
reklama

Taniec i śmiech i dobra zabawa. Nauka tańca ludowego z zespołem „Šiňava” na placu Litewskim [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

IMPREZOWNIAW piątek (12 lipca), na placu Litewskim można było wziąć udział w nauce tańca ludowego, którą tego dnia prowadził zespół ze Słowacji. Wydarzenie było częścią XXXVIII Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych im. Ignacego Wachowiaka.
reklama

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne to festiwal organizowany od 1984r. w Lublinie, objęty patronatem CIOFF (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej) zaliczany do najważniejszych w tej dziedzinie przedsięwzięć w kraju. W dotychczasowych 37 edycjach wzięło udział ponad 300 zespołów z niemal całego świata, a w tegorocznej edycji wystąpiły zespoły z Boliwii, Kenii, Kolumbii, Meksyku, Macedonii Północnej, Rumunii, Słowacji, Turcji i gospodarze – ZPIT "Lublin".

Zespół „Šiňava”, który tego dnia prowadził zajęcia, został założony w 1997 roku. Nazwa grupy tanecznej pochodzi od pospolitego kwiatu kwitnącego wiosną na Słowacji. Na przestrzeni lat cały zespół, ale i poszczególni jego członkowie, odnosili sukcesy w wielu prestiżowych konkursach na poziomie regionalnym i krajowym. Najczęściej występują w regionach wschodniej Słowacji, ale biorą udział także w wielu międzynarodowych festiwalach, czego mogli być świadkami m.in. mieszkańcy Lublina i odwiedzający miasto.

W piątkowej nauce tańca ludowego wzięła udział niemała grupa ludzi w różnym wieku i, jak zauważyła prowadząca wydarzenie, dało się zauważyć twarze, które przybyły na zajęcia także dnia poprzedniego. Nie straszny upał, gdy można nauczyć się czegoś nowego – i jeszcze dobrze się przy tym bawić. Ci, którzy nie wzięli udziału w nauce tańca ludowego, aktywnie obserwowali grupę spod cieni drzew lub z dość bliskiej odległości tańczącej grupy. Nauce przygrywał zespół na żywo, czym dopełnił pozytywne przyjęcie wydarzenia.

Odbiorcy, zapytani o wrażenia, potwierdzili wysokie prawdopodobieństwo, iż wybiorą się na naukę tańca również następnego dnia, gdzie zajęcia będzie prowadził zespół z Kenii. Zainteresowanie wydarzeniem jest więc ogromne i aż szkoda przegapić jego ostatnie dni.

Harmonogram wydarzenia:

11-13 lipca o godz. 12:00 – koncerty na Wieży Trynitarskiej.

10-14 lipca o godz. 13:00 – koncerty dla małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

11-14 lipca o godz. 16:00 – nauka tańców ludowych na Placu Litewskim.

10-14 lipca o godz. 18:00 – koncerty festiwalowe w muszli koncertowej Ogrodu Saskiego.

10-13 lipca o godz. 20:30 – koncerty kapel na starym mieście.

10-14 lipca w godz. 17:00-20:00 – kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego w muszli koncertowej Ogrodu Saskiego.

 

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama