110 uczniów szkół zawodowych i branżowych z województw lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego stanęło dziś do rywalizacji w Turnieju Budowlanym „Złota Kielnia”. Eliminacje okręgowe odbyły się w ZSB im. Eugeniusza Kwiatkowskiego przy ul. Słowiczej 3 w Lublinie.
Po raz czterdziesty siódmy uczniowie szkół zawodowych i branżowych stanęli do eliminacji Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”. Przez łącznie półtorej godziny rozwiązywali test z wiedzy fachowej oraz zadanie problemowe. Konkurs odejmuje sześć kategorii, ściśle powiązanych z zawodami z zakresu budownictwa: murarz, tynkarz, malarz i tapeciarz, posadzkarz, monter suchej zabudowy i monter instalacji sanitarnych. O tym, w jaki sposób uczniowie mogą przystąpić do rywalizacji i jakie nagrody czekają na nich w finale, informuje nas pełnomocnik turnieju, pani Agnieszka Rozwadowska:
– W szkołach są prowadzone eliminacje szkolne, wyłaniani są najlepsi, a szkoły zgłaszają się do Komitetu Głównego. Każda szkoła ma prawo skierować dwóch uczniów w danej kwalifikacji [w danym zawodzie, przyp. red.] na eliminacje okręgowe. Eliminacje są w pięciu okręgach. Nasz lubelski jest jednym z największych, nieznacznie wyprzedzają nas tylko Gliwice – chwali pani Rozwadowska – zgłosiło się u nas 21 szkół, czyli 110 uczestników. Są to uczniowie z województwa lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
„Złota Kielnia”, złote nagrody, złoci laureaci
Uczestnicy dzisiejszych eliminacji marzą o ogólnopolskim finale. Konkurencja jest duża, a miejsca w ostatecznej rozgrywce ograniczone. – Z każdej kwalifikacji przejdzie po 6 zawodników – tłumaczy pani Agnieszka – z wyjątkiem murza, ponieważ tutaj jest dwóch sponsorów, a więc finalistów będzie dwunastu – uściśla. Tylko najlepsi z nich będą mogli cieszyć się mianem laureata. O co uczniowie z całej Polski toczą tak zaciętą walkę? – Mamy wspaniałych sponsorów – chwali nasza rozmówczyni. Jednak to nie nagrody rzeczowe stanowią główną motywację uczniów. – Finaliści często potem biorą udział w profesjonalnych szkoleniach u sponsorów. Warto podkreślić, że jest to konkurs asygnowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, więc laureaci konkursu uzyskują zwolnienie z części pisemnej egzaminu zawodowego, co dla nich jest istotnym udogodnieniem. Jest im łatwiej później uzyskać kwalifikacje zawodowe i zdać sam egzamin. „Złota Kielnia”, złote nagrody, złoci laureaci – podsumowuje z uśmiechem pani Agnieszka.