To 18. edycja organizowanych przez Warsztaty Kultury lubelskich Innych Brzmień i 12. w ramach Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez 3 miasta wschodniej Polski - Lublin, Białystok i Rzeszów.
Międzygatunkowe eksploracje to w zasadzie sedno innobrzmieniowej filozofii. Nie mogło więc zabraknąć w programie artystów, którzy z nieustannych muzycznych poszukiwań uczynili element swej własnej artystycznej tożsamości. Do line-up’u tegorocznej edycji dołączają więc tak wyraziste osobowości i projekty jak: Zamilska, Raphael Rogiński i Iztok Koren, Ivo Shandor & The Gozer Worshipers, Mitsune, MaidaVale oraz Emmeluth’s Amoeba.
Zamilska - polska artystka i producentka, która począwszy od debiutu w 2014 roku konsekwentnie podąża obraną przez siebie ścieżką. Jej głównym nurtem pozostaje szeroko rozumiana muzyka elektroniczna, w tym działania i eksperymenty w rejonach techno, industrialu czy noise’u. Z biegiem lat jej poszukiwania artystyczne rozszerzyły się też w obszarach ilustracyjnej muzyki filmowej, transowego world music, a nawet muzyki klasycznej. Dziś Zamilska to jedna z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych postaci polskiej sceny muzycznej.
Raphael Rogiński & Iztok Koren to duet stworzony przez doświadczonych artystów, których łączy odwaga w poszukiwaniu kolejnych muzycznych wyzwań, techniczna biegłość w opanowaniu instrumentów, jak i fenomenalna wyobraźnia twórcza. Raphael Roginski to dziś absolutny top, jeśli chodzi o naszą sceną jazzową oraz eksperymentalną. Wirtuoz gitary, znany i doceniany na całym świecie. W zasadzie każdy jego projekt to oddzielna, niesamowita historia, potwierdzająca klasę artysty. Czy to trio Shofar z Maciem Morettim i Mikołajem Trzaską, czy unikalny projekt Żywizna, genialnie zinterpretowany John Coltrane, czy też niesamowity, litewski Žaltys. Tym razem gitarzysta łączy siły z muzykiem wywodzącym się ze słoweńskiej grupy Širom - multiinstrumentalistą Iztorkiem Korenem.
Ivo Shandor & The Gozer Worshipers to nowa trójmiejska formacja, którą powołał do życia Bartosz “Boro” Borowski, muzyk znany z takich projektów jak Lonker See czy Why Bother?. Ten pięcioosobowy skład porusza się swobodnie zarówno na styku jazzu i improwizacji, gitarowego hałasu, jak i psychodelicznego transu. W tym roku światło dziennie ujrzał ich debiutancki album, nazwany tak samo jak zespół i wydany przez dobrze znaną innobrzmieniowej widowni Antenę Krzyku.
Mitsune to absolutnie wybuchowa mieszanka japońskiego folku zmiksowanego z europejskim punkiem, muzyką psychodeliczną, brzmieniami krautrocka, klasycznymi filmowymi soundtrackami, a nawet muzyką obrzędową. Mitsune to po prostu Mitsune - zjawisko, które trzeba zobaczyć na żywo. Na co dzień zespół stacjonuje w Berlinie, ale w swoim składzie ma artystki i artystów z Japonii, Grecji czy Australii.
MaidaVale to pochodząca ze Szwecji grupa założona w 2016 roku przez cztery dziewczyny, które przebojem wdarły się na europejski rynek muzyczny. Dziś, ten żeński kwartet, jest bez wątpienia jednym z czołowym produktów eksportowych gitarowej sceny naszych północnych sąsiadów, co znakomicie obrazuje ich ostatnie kilkumiesięczne tournee, obejmujące w zasadzie pół kontynentu. Ich styl to wypadkowa psychodeli, indie rocka, transowego groove’u i wpadających w ucho melodii. Szwedki znakomicie sprawdzają się też na koncertach, zyskując coraz większe uznanie widowni i pokazując w jakim kierunku może podążać współczesna scena rockowa.
Emmeluth’s Amoeba to duńsko-norweski kwartet instrumentalny, łączący w sobie wszystko to, co najlepsze w skandynawskim podejściu do jazzu i muzyki improwizowanej. Młodych artystów cechuje na równi techniczna biegłość w posługiwaniu się instrumentami, jak i otwarta głowa, przez co muzyka grupy wymyka się prostym klasyfikacjom.
Kogo jeszcze usłyszymy na Innych Brzmieniach?
To już kolejni artyści, którzy dołączyli do programu festiwalu. Wcześniej organizatorzy Innych Brzmień ogłosili, że w Lublinie wystąpią także:
Voivod – legendarna metalowa grupa z Kanady, grająca nieprzerwanie od 1982 roku. Voivod zajmuje ważne miejsce w historii światowego thrash metalu. Prawdziwy przełom przyszedł jednak kilka lat później, kiedy artyści zrobili zwrot w stronę metalu progresywnego, stając się jednym z najważniejszych zespołów w historii tego gatunku.
The EX – pochodząca z Niderlandów ikona europejskiej kontrkultury i jeden z czołowych, punkowych kolektywów w dziejach muzyki alternatywnej.
A Place to Bury Strangers – słynne amerykańskie trio grające alternatywnego rocka z elementami noise, shoegaze, post punka czy też free improv.
The Messthetics & James Brandon Lewis – instrumentalne trio z USA, powołane do życia przez muzyków legendarnej formacji Fugazi, które tym razem zaprosiło do współpracy znakomitego saksofonistę i kompozytora Jamesa Brandona Lewisa.
PETBRICK – niesamowity duet tworzony przez Wayne’a Adamsa, szefa londyńskiego Bear Bites Horse Recording Studio oraz Iggora Cavalerę, czyli kultowego perkusistę, znanego choćby z Sepultury czy Cavalera Conspiracy.
Maria W. Horn – pochodząca ze Szwecji artystka i kompozytorka, dla której dźwięk jest punktem centralnym twórczych poszukiwań.
Butch Kassidy – post-rockowa załoga z Londynu będącą jedną z największych europejskich nadziei na scenie mocnej muzyki gitarowej.
W ramach prezentacji w Lublinie zobaczymy projekty:
Ela Orleans – mieszkająca w Glasgow i Paryżu polska kompozytorka i artystka audiowizualna. W Lublinie zaprezentuje jeden ze swoich czołowych projektów – słynny Night Voyager oparty muzycznie na brzmieniu syntezatora, thereminu, skrzypiec i wokalu, którym towarzyszą archiwalne nagrania NASA z misji księżycowej Apollo z 1969 roku.
Dopey Monkey i goście – szkocki zespół stworzony przez Martina Lee Thomsona (eufonium) i Danielle Price (tuba). Muzycznie oscyluje on pomiędzy funky, jazzem i muzyką eksperymentalną a folkiem i klasyką. Na potrzeby festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia oraz sezonu artystycznego UK/Poland 2025, Dopey Monkey powołał do życia specjalny projekt z lubelskimi artystkami z grupy Zielona Girlanda oraz multiinstrumentalistą Tomaszem Graczykiem.
Sing the Gloaming – instalacja wizualno-dźwiękowa, której autorami są profesor Simon Kirby i artyści/muzycy Tommy Perman i Rob St. John. Punktem wyjścia do tego niesamowitego projektu jest słowo „ghlei” – pradawny wyraz, używany już 5000 lat temu, oznaczający światło. Podczas festiwalu, można będzie też wysłuchać prezentacji na temat procesu twórczego, którą wygłosi Rob St. John.
O festiwalu Inne Brzmienia
Każdego roku festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia zaprasza w muzyczną podróż do krainy dźwięków, które wymykają się schematom, zachęca do odkrywania artystów i artystek, którzy przesuwają granice gatunków, mówią o ważnych sprawach albo po prostu – dostarczają widowni emocji i doświadczeń, które zostają w głowie i ciele na długo po wybrzmieniu ostatniego akordu.
W świecie, gdzie festiwale muzyczne często stają się zakładnikami wskaźników popularności i prezentacji jednorocznych gwiazd, Inne Brzmienia to przestrzeń dla poszukiwaczy i poszukiwaczek, dla tych, którzy pragną autentycznych wrażeń i muzycznych olśnień. To bezpieczna przystań dla osób kochających muzykę i okazja do spotkań z artystami i artystkami z całego świata, dla których muzyka jest ważną formą wypowiedzi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.