Przegląd, który popularyzuje hejnały miejskie jest bardzo istotny dla Lublina. Stanowi on utrwalenie tradycji sięgających XVI wieku. Geneza hejnału wiąże się ze sprawowaniem straży nocnej znanej już w średniowiecznej Europie. Zachowane księgi wielu rad miejskich już od XIV wieku notują wydatki związane z utrzymaniem miejskich trębaczy. W Lublinie w jednej z ksiąg 1686 roku została nawet zapisana melodia lubelskiego hejnału. Granie hejnałów przez trębaczy miejskich utrzymywało się do końca XVIII w.
Przegląd rozpocznie się o godzinie 15:00 przemarszem z orkiestrą dętą Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A. i przybyłych trębaczy. Ruszy on z rynku Starego Miasta na plac Litewski. O godzinie 16:00 na Starym Mieście rozpocznie się prezentacja hejnałów kilkudziesięciu miast Polski.
Wstęp jest bezpłatny.
Program
Godz. 9:00 – msza św. z oprawą muzyczną trębaczy z całej Polski w Bazylice oo. Dominikanów w Lublinie
Godz. 14:00 – Spotkanie z prezydentem Lublina, wojewodą lubelskim i marszałkiem w Trybunale Koronnym
Godz. 15:00 – Przemarsz ze Starego Miasta Krakowskim Przedmieściem na plac Litewski do pomników: Unii Lubelskiej, Nieznanego Żołnierza, Józefa Piłsudskiego i odegranie 4 hejnałów oraz złożenie kwiatów
Godz. 16:00 – Uroczyste otwarcie 29. Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich, Trybunał Koronny
Godz. 18:00 – Zakończenie 29. Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich, Trybunał Koronny
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.