reklama
reklama

Te muzea w Lublinie zwiedzisz bezpłatnie. Gdzie warto się wybrać?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Oliwia Zielińska

Te muzea w Lublinie zwiedzisz bezpłatnie. Gdzie warto się wybrać? - Zdjęcie główne

foto Oliwia Zielińska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Zapowiedzi imprez w LublinieW tym tygodniu (21-25 lipca) nie musisz wydawać ani grosza, by obcować z kulturą. W Lublinie czeka kilka muzeów, które można zwiedzić całkowicie bezpłatnie. Sprawdź, gdzie i kiedy warto się wybrać.
reklama

Darmowe wejściówki do muzeów to szansa, by poznać ciekawe wystawy, lokalną historię i sztukę. W tym tygodniu wybrane instytucje kultury w Lublinie otwierają swoje drzwi dla zwiedzających bez konieczności zakupu biletu. 

Muzeum Wsi Lubelskiej 
To jeden z największych skansenów w Polsce. Jego misją jest prezentacja bogactwa kulturowego województwa lubelskiego, realizowana poprzez połączenie kolekcji obiektów architektonicznych i eksponatów z dbałością o zachowanie niematerialnego dziedzictwa regionu. Rozległy teren muzeum pozwala zwiedzającym na przeniesienie się w czasie i przestrzeni, oferując autentyczne doświadczenie życia dawnej wsi. Skansen gromadzi obiekty związane z życiem wsi, dworów i miasteczek, utrwalając tradycje minionych epok. Ekspozycja muzeum jest podzielona na obszary reprezentujące różne regiony Lubelszczyzny, zarówno pod względem krajobrazu, jak i kultury. Co więcej, obecność zwierząt jest stałą częścią ekspozycji Muzeum Wsi Lubelskiej. Odwiedzający mogą zobaczyć je w różnych miejscach na terenie muzeum, takich jak wybiegi, stajnie, obory i kurniki. W tym tygodniu darmowy dzień wstępu przypada dzisiaj (21 lipca). Muzeum znajduje się przy al. Warszawskiej 96.

reklama

Muzeum Narodowe w Lublinie
Znaczna część kolekcji muzeum - około 60% - obejmuje zbiory pochodzące z XIX wieku i początku XX stulecia. Wśród najstarszych i najcenniejszych eksponatów znajdują się przedmioty datowane na XVII i XVIII wiek, takie jak brokatowe gorsety z Tarnogrodu, forma do wypieku opłatków z XVII wieku czy laska sołtysa z 1780 roku. Szczególną uwagę przyciągają także unikalne liry dziadowskie. W zbiorach z tego okresu znajduje się również około 60 rzeźb religijnych — przedstawiających m.in. Chrystusa Frasobliwego, Ukrzyżowanego, Matkę Boską, Chrystusa Króla, a także świętych: Jana Nepomucena, Jana Kantego, Józefa, Antoniego i Katarzynę. W tym tygodniu z darmowego wstępu skorzystać możemy we wtorek (22 lipca). Muzeum znajduje się przy ul. Zamkowej 9.

reklama

Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” 
Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” gromadzi poruszające świadectwa historii – w jego zbiorach znajduje się obszerna kolekcja korespondencji więźniów politycznych. To m.in. listy, grypsy i kartki pocztowe wysyłane z lubelskiego Zamku, aresztu przy ul. Uniwersyteckiej, a także z obozów koncentracyjnych, do których trafiali – takich jak Auschwitz, Ravensbrück, Dachau, Sachsenhausen, Flossenbürg czy sam Lublin. Ekspozycję uzupełniają oryginalne niemieckie obwieszczenia i rozporządzenia z lat 1939–1944. Bezpłatny wstęp przypada na środę (23 lipca). Muzeum znajduje się przy ul. Uniwersyteckiej 1.

Muzeum Historii Miasta Lublina
Muzeum mieści się w zabytkowej Bramie Krakowskiej, będącej niegdyś jednym z najważniejszych punktów obronnych miasta. Zbiory Muzeum stanowią źródło wiedzy o dziejach miasta i jego mieszkańców, obejmując szeroki wachlarz materiałów. Wśród nich znajdują się liczne zabytki archeologiczne, dokumenty związane z rozwojem lubelskiego przemysłu i oświaty, a także bogata kolekcja materiałów drukowanych, takich jak czasopisma, wydawnictwa okolicznościowe, afisze i plakaty. Chętni mogą skorzystać z darmowego dnia wstępu już w czwartek (24 lipca). Muzeum znajduje się przy ul. Łokietka 3.

reklama

Muzeum Józefa Czechowicza
Wśród eksponatów znajdują się bezcenne pamiątki osobiste i literackie. Muzeum posiada m.in. rękopisy jego utworów, korespondencję kierowaną do bliskich i przyjaciół, a także fotografie, dokumenty oraz fragmenty dziennika poety. Zwiedzający mogą zobaczyć również jego świadectwa szkolne, dyplom ukończenia Instytutu Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, a także materiały dotyczące jego działalności w Związku Literatów Lubelskich. Dopełnieniem tej niezwykłej kolekcji jest około 50 książek z prywatnej biblioteki Czechowicza. W piątek (25 lipca) możemy skorzystać z bezpłatnego wstępu. Muzeum znajduje się przy ul. Złotej 3.

Dworek Wincentego Pola
W zbiorach Muzeum znajdują się rękopisy utworów i notatki Wincentego Pola, a także bogata korespondencja — listy poety, jego rodziny oraz znanych postaci epoki. Kolekcja obejmuje również dokumenty rodzinne, fotografie, portrety, odznaczenia i prace plastyczne wnuka poety, Juliusza Pola. Wśród eksponatów znajdują się także XIX-wieczne meble oraz pocztówki związane z podróżami Pola. Darmowy wstęp przypada na piątek (25 lipca). Muzeum znajduje się przy ul. Kalinowszczyzna 13.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo