„How spiral works”
Hipnotyzujący spektakl „How spiral works” grupy Art For Rainy Days jest unikalnym połączeniem akrobatyki powietrznej, tańca i muzyki ludowej krajów bałtyckich. Międzynarodowe trio podważa tu postrzeganie cyrku wyłącznie jako dynamicznego, efektywnego widowiska. Swoim pokazem artystki snują powolną opowieść o równowadze, współpracy i poszukiwaniu wspólnego punktu styku w świecie pełnym przeciwieństw.
Tancerka, akrobatka i jedna lina – wszyscy spleceni są we wspólnym ruchu i w relacji, która nieustannie się zmienia. Czy w tym zamieszaniu znajdą choćby chwilę, by zadbać też o siebie? Spektakl „How spiral works” jest w rzeczywistości zaproszeniem do zatrzymania się, zwolnienia tempa i refleksji nad relacjami międzyludzkimi.
Spektakl “How spiral works” zobaczymy w sobotę i niedzielę ( 26-27 lipca).
Art For Rainy Days to międzynarodowy kolektyw złożony z dramaturga Jasona Dupree, choreografki Alise Bokaldere i akrobatki Izabele Kuzelyte. Połączyły ich wzajemne inspiracje, ale też możliwość tworzenia sztuki, która jest wypadową ich odmiennych wizji, intensywnych emocji i niekonwencjonalnych pomysłów.
„Itch”
W programie tegorocznej edycji Carnavalu Sztukmistrzów znajdziemy też współczesny esej teatralno-cyrkowy, który opowiada o strachu przed śmiercią. Punktem wyjścia dla spektaklu „Itch” litewskiej grupy Teatronas była książka „Patrząc w słońce. Jak pokonać lęk przed śmiercią” autorstwa psychoterapeuty Irvina D. Yaloma. Zgłębia ona temat śmierci przez pryzmat literatury, filozofii i doświadczeń pacjentów oraz pacjentek autora. To właśnie na jej podstawie artyści i artystki stworzyli nową, sceniczną opowieść, łączącą język współczesnego cyrku i teatru.
W świecie, w którym śmierć stała się niemal codziennością – od pandemii po wojny i coraz częstsze kataklizmy – Teatronas podejmuje rozmowę o tym, co wydaje się nieuniknione , ale i fundamentalnie ludzkie. Niepewność jutra, pogoń za sukcesem, samotność w tłumie, konflikty – to tylko niektóre sygnały na głęboko skrywany lęk przed rzeczami ostatecznymi. Teatronas nie zamierza jednak nikogo pouczać. Ta opowieść skłania do refleksji poprzez ruch sceniczny.
Spektaklem „Itch” Teatronas otworzył nowy rozdział działalności artystycznej odważnie łącząc teatr dramatyczny z ekspresją cyrku współczesnego i poszukując świeżych, nieoczywistych form ich współistnienia. Dziś to nietypowy zespół, który nieustannie stara się redefiniować pojęcie teatru, drażliwe problemy społeczne i dobrze znane klasyczne historie.
Spektakl Itch zobaczymy w czwartek i piatek (24-25 lipca).
Bilety wkrótce pojawią się w sprzedaży.
Baltic Nordic Circus Network
Obie prezentacje zobaczymy na Carnavalu Sztukmistrzów w ramach projektu „Baltic Circus on the Road”, koordynowanego przez Rigas Cirks (Łotwa) i wspieranego przez Baltic Culture Fund.
Grupy Art For Rainy Days i Teatronas są członkami Baltic Nordic Circus Network. To sieć współpracy 22 organizacji sztuki cyrkowej z krajów bałtyckich i nordyckich. Sieć działa na rzecz wzmocnienia współpracy regionalnej i rozwoju sektora cyrkowego. BNCN organizuje działania, które mają na celu wsparcie branży cyrkowej. Od warsztatów, przez seminaria, po międzynarodowe rezydencje zarówno dla początkujących artystów i artystek, jak i profesjonalistów i profesjonalistek z branży koncentrują się na rozwoju umiejętności, najlepszych praktykach, zwiększeniu wiedzy i współpracy, a także tożsamości kulturowej i narodowej.
Carnaval Sztukmistrzów
Carnaval Sztukmistrzów to największy w Polsce festiwal prezentujący sztukę cyrku współczesnego. Impreza od lat przyciąga do miasta tłumy mieszkańców i turystów. Kuszą ich nie tylko pokazy cyrkowe na najwyższym poziomie, lecz także magiczna atmosfera Festiwalu. W programie są m.in. pokazy klaunady, akrobatyki, żonglerki czy iluzji ujęte w formie spektakli cyrkowych, a także atrakcje dla dzieci i koncerty.
To najbardziej różnorodny performatywnie festiwal w kraju. Dodatkowo Carnavalowi towarzyszy Urban Highline – najstarszy i największy festiwal highline’owy na świecie odbywający się w miejskiej przestrzeni. Większość programu festiwalu jest bezpłatna i odbywa się na ulicach, placach i skwerach miasta. Niektóre wydarzenia są biletowane – można je wtedy zobaczyć w Namiocie Cyrkowym lub teatrze.
Organizatorzy zapowiedzieli już występ Meksykanki Gabrieli Muñoz, która w Lublinie pokaże spektakl „Julieta”. To szalona opowieść o starzejącej się kobiecie, która przechodzi przez życie z bagażem doświadczeń i dziwactw. Tryskająca dowcipem i apetytem na życie bohaterka zaprasza nas do swojego mieszkanka, które jest jej całym wszechświatem. W codziennych rytuałach odkrywamy kolejne etapy jej życia, patrzymy na nią, jak zmienia się i przeobraża. Inspiracją do napisania spektaklu było życie jej ciotecznej babci Muñoz.
W programie Carnavalu Sztukmistrzów znalazł się też spektakl „Winter” grupy My!Laika. Czerpiąc inspiracje z literatury, filmu i muzyki, artyści i artystki przygotowali niezwykły pokaz, wymykający się wszelkim schematom i normom. Co więcej, ich absurdalnie chaotyczne kreacje są w rzeczywistości dowodem mistrzowskiego opanowania sztuki nowego cyrku. W rezultacie dostajemy spektakl pełen tajemniczych postaci, subtelnych cyrkowych etiud i splecionych ze sobą historii. Są one nie tylko refleksją nad śmiercią i ulotną radością chwili, ale pokazują też dramat bohaterów, którzy są bezradni wobec globalnych wyzwań.
Start sprzedaży biletów zaplanowany jest na połowę maja.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.