O dyskusyjnym klubie Carnavalu
Dlaczego cyrk pozostaje w cieniu? Po co nam cyrk? Co możemy zobaczyć na spektaklach cyrkowych i jak możemy o tym rozmawiać? Odpowiedzi na te pytania poszukają w sobotę w klubie festiwalowym Grzegorz Kondrasiuk i Sylwia Siedlecka, redaktorzy „Otwarcia. Circusiana 1”, publikacji, która zdążyła odbić się szerokim echem w środowisku cyrkowym, naukowym i teatralnym. Spotkanie poprowadzi Ivan Davydenko.
W epoce jednoznacznych przekazów cyrk pozostaje w cieniu, z daleka od głównego obiegu kultury masowej. Mimo to cyrkowi udało się nie tylko przetrwać, lecz wciąż się rozwijać, przekraczając granice ciała i wyobraźni. Jak mało które widowisko umie nie tylko opowiadać rzeczywistość, ale też ją przekształcać i definiować na nowo. Taka niejednoznaczność nie pozwala przejść obok cyrku obojętnie zarówno z perspektywy widowni, jak i osób badających temat.
– Chcielibyśmy otworzyć publiczność na cyrk, w końcu to dla niej i dzięki niej sztuka cyrkowa nadal istnieje. W ramach dyskusyjnego klubu zachęcamy do podzielenia się swoimi carnavalowymi wrażeniami, wspomnieniami i przemyśleniami na temat tego, co zobaczyli Państwo na spektaklach, a co chcieliby zobaczyć – zachęca Iwona Kornet, dyrektorka Carnavalu Sztukmistrzów.
Grzegorz Kondrasiuk
Teatrolog, dramaturg, krytyk teatralny, adiunkt w Katedrze Współczesnej Literatury i Kultury Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Współautor książki „Scena Lublin”, pomysłodawca i redaktor monografii zbiorowych: „Cyrk w świecie widowisk” i serii „Circusiana”.
Sylwia Siedlecka
Pisarka, badaczka kultur Europy Środkowej i Bałkanów. Autorka m.in. zbioru reportaży „Złote piachy", powieści „Fosa", zbioru opowiadań „Szczeniaki", autorka i redaktorka wielu publikacji naukowych. Kierowniczka Zakładu Literatur i Kultur Słowiańskich w Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej UW.
Ivan Davydenko
Poeta, publicysta. Stały współpracownik „Czasu Kultury”, w którym od 2024 prowadzi autorską rubrykę „Kącik wróżb i egzorcyzmów".
Kiedy: sobota, 26 lipca, godz. 14.00
Gdzie: Błonia pod Zamkiem, Klub Festiwalowy
Wstęp wolny
O widowisku „Przyjaciele Sztukmistrza 2025”
W sobotę organizatorzy zapraszają na plac Litewski na „Przyjaciół Sztukmistrza 2025” – widowisko teatralne o charakterze ulicznego variete z muzyką na żywo, z elementami cyrku, powietrznych akrobacji, fire show i opowieści o literackich bohaterach noblisty Izaaka Baszewisa Singera, autora „Sztukmistrza z Lublina".
Biorą w nim udział artyści i artystki z Argentyny, Chile, Czech, Francji, Stanów Zjednoczonych i Polski. Widowisko jest głównym punktem programu wędrownego XV Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera". Tradycyjnie pokaz podczas Carnavalu Sztukmistrzów kończy wielodniową festiwalową trasę, trwającą od 11 do 25 lipca, podczas której artyści odwiedzili: Lubartów, Krasnystaw, Goraj, Bychawę, Piaski, Łęczną, Kraśnik, Chełm, Józefów, Szczebrzeszyn, Janów Lubelski, Biłgoraj, Stary Dzików, Krasnobród i Tomaszów Lubelski.
Kiedy: sobota, 26 lipca, godz. 18.00
Gdzie: plac Litewski
Wstęp wolny
To oczywiście nie wszystko. Program główny obejmuje pięć spektakli scenicznych. Na scenie Teatru Starego wystąpi Gabriela Muñoz ze spektaklem „Julieta” – pełną empatii zabawną i poruszającą opowieścią o starzeniu się i ludzkich dziwactwach. W namiocie cyrkowym zagości francuska grupa My!Laika, która zaprezentuje spektakl „Winter” – surrealistyczną historię łączącą różnorodne techniki cyrkowe z muzyką na żywo.
Centrum Kultury w Lublinie stanie się przestrzenią prezentacji współczesnego cyrku wschodnioeuropejskiego. Litewska grupa Teatronas pokaże „Itch” – teatralno-cyrkowy esej o strachu przed śmiercią, a Art For Rainy Days zaprezentuje „How a Spiral Works” – unikalne połączenie akrobatyki powietrznej z tańcem i muzyką z krajów bałtyckich. W przestrzeniach CK wystąpi również polski Kolektyw Kejos z nowym spektaklem „Nie Tak Ty” – klaunowskim show opowiadającym o słabościach i radzeniu sobie z porażkami.
Ponadto program obejmuje cztery darmowe spektakle plenerowe. Na Błoniach pod Zamkiem stanie 7-metrowa konstrukcja do chodzenia po linie, na której 4 funambulistki z belgijskiej kompanii „Cie des Chaussons Rouges” pokażą poetycki spektakl „Épiphytes” łączący ryzyko, emocje i piękno w podniebnym układzie choreograficznym. Plac Litewski stanie się sceną dla dwóch widowisk z motoryzacyjnym akcentem. Czeska grupa BoCirk zaprezentuje spektakl „OnTestoterOn” – cyrkową refleksję o sile i kruchości współczesnej męskości, a francuski kolektyw SPPI wystawi „Heavy Motors” – przedstawienie pełne inteligentnego humoru i spektakularnych akrobacji.
Wśród stałych elementów Carnavalu nie zabraknie programu ulicznego i występów buskerskich – artystów prezentujących swoje umiejętności w zamian za datki do kapelusza. Swoje umiejętności zaprezentują dwa duety: akrobatyczny „Gato Blanco Gato Negro” i żonglerski „PilkoPilko” oraz pięciu solistów. „Cristal Circo” dedykuje swój pokaz dzieciom, Daniel Burley to mistrz iluzji, Andrej Tomse żongluje i chodzi po linie, Martin Orchessi zaprezentuje się z wielką tubą i popisem manipulacji, a Menzo Menjunjes to żonglujący klaun.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.