Reklama

Reklama

ZUS wyśle wiadomości do ok. 110 tys. lubelskich przedsiębiorców

Opublikowano: 6 stycznia 2021 06:00
Autor: oprac. Joanna Niećko | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina ZUS zaczyna wysyłać informacje do przedsiębiorców o ich stanie kont w ZUS na koniec zeszłego roku i rozliczeniu wpłat. Taką wiadomość dostanie ok. 110 tys. przedsiębiorców z Lubelszczyzny.

Reklama

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczyna w tym tygodniu wysyłkę informacji do przedsiębiorców o stanie ich kont w ZUS na koniec 2020 roku i rozliczeniu wpłat z ubiegłego roku. W ten sposób przedsiębiorcy dowiedzą się, jak wyglądały ich szczegółowe rozliczenia z ZUS w ubiegłym roku i ich saldo. Takie informacje dostanie ok. 110 tys. przedsiębiorców z województwa lubelskiego. Większość wiadomości trafi drogą internetową, pojawią się w profilach płatników na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

- Przedsiębiorca dowie się, czy na jego koncie w ZUS na koniec 2020 roku jest nadpłata, niedopłata, czy konto jest rozliczone na zero. W informacji będzie podana łączna kwota wpłat przekazanych w ubiegłym roku. Wskażemy, jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami. Płatników, którzy spłacają zadłużenie w układzie ratalnym, poinformujemy, jaka kwota pozostała im jeszcze do spłaty - wyjaśnia Anna Staszyńska z Departamentu Realizacji Dochodów Centrali ZUS.

Jednocześnie instytucja przypomina, że niewielką zaległość można uregulować razem z bieżącymi składkami, a jeśli jest ona większa, to można rozłożyć jej na raty.

- W tym celu prosimy skontaktować się z naszymi doradcami ds. ulg i umorzeń, którzy przedstawią najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia. Doradcy pomogą także w wypełnieniu wniosku i skompletowaniu niezbędnych dokumentów - podkreśla Staszyńska.

Numery telefonów kontaktowych do doradców są na stronie internetowej ZUS.

Z kolei jeśli na koncie jest nadpłata, to można pomniejszyć sobie o nią kwotę składek do zapłaty za najbliższy miesiąc lub wystąpić do ZUS o jej zwrot. - Nadpłatę zwrócimy wtedy na numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie płatnika - dodaje Staszyńska.

ZUS przypomina też, że część firm może korzystać ze zwolnień ze składek za listopad w ramach tarczy antykryzysowej. Wnioski można było wysyłaćod 30 grudnia. Rozsyłane teraz przez Zakład rozliczenie prezentuje saldo na koniec 2020 roku, więc nie uwzględnia tego zwolnienia. Dlatego przedsiębiorcy mimo umorzenia, mogą zauważyć w rozliczeniu zaległość za listopad. Zmieni się to po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. - Jeśli przedsiębiorca opłacił składki za listopad, a będzie z nich zwolniony, to po zrealizowaniu wniosku na jego koncie pojawi się nadpłata - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.