reklama
reklama

Zdjęcia życia studenckiego sprzed wielu lat. Unikatowa kolekcja trafiła do Politechniki Lubelskiej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcia życia studenckiego sprzed wielu lat. Unikatowa kolekcja trafiła do Politechniki Lubelskiej - Zdjęcie główne

Politechnika Lubelska | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaDo Muzeum Politechniki Lubelskiej trafiły zdjęcia z życia studenckiego z lat 60. i 70. Ich autorem jest absolwent uczelni
reklama

Andrzej Żuchowski z aparatem w ręku śledził życie studentów ówczesnej Wyższej Szkoły Inżynierskiej, czyli obecnej Politechniki Lubelskiej. Zbiór zdjęć, które wykonał w latach 1965-1971, przekazał uczelni. 

Andrzej Żuchowski był jednym z pierwszych studentów studiów stacjonarnych Wydziału Elektrycznego.

- Studia miały trwać 4 lata, a ja studiowałem 6, bo miałem dwa urlopy dziekańskie. Byłem dłużej, bo mi się podobało - śmieje się.

Pierwszy aparat marki Exakta z wycieczki do NRD przywiózł mu kolega. Chodził więc po uczelni z aparatem na szyi, co nie uniknęło zainteresowania szefa Rady Uczelnianej Zrzeszenia Studentów Polskich i jednocześnie szefa komisji kultury. Padła propozycja, żeby robić zdjęcia w akademikach Politechniki. Wtedy to były baraki przy ul. Langiewicza. Potem doszły do tego zdjęcia robione podczas studenckich rajdów po Bieszczadach i wyjazdów na Mazury. Były też zdjęcia z laboratoriów i z uroczystości akademickich.

Pan Andrzej wywoływał zdjęcia we własnym domu, ale nie był zadowolony z warunków. Z pomocą przyszedł mu znany lubelski fotograf Jacek Mirosław. W ciemni stworzonej w piwnicy jego domu powstawało wiele politechnicznych odbitek. Co się z nimi działo? Część z nich na pamiątkę otrzymywali uwiecznieni na nich studenci. Część trafiło na wystawę przedstawiającą życie studenckie.

Ostatecznie większość znalazła się w zbiorach Andrzeja Żuchowskiego, który przekazał teraz ponad 100 zdjęć i 2 tysiące małoobrazkowych negatywów Muzeum Politechniki Lubelskiej.

- Szkoda się trochę z nimi rozstawać, ale niech cieszą innych - mówi pan Andrzej, który przekazał też swoje dyplomy i aparat, którym wykonywał zdjęcia. - Dziś sam już nie fotografuję. Tyle tylko, co telefonem. Chcę żeby moja dokumentacja życia studenckiego została na Politechnice, bo związane jest z nią całe moje życie. Tu się uczyłem. Dzięki zdobytemu wykształceniu od roku 1972 do 2019 uczyłem elektroniki w szkole zawodowej i technikum energetycznym na ul. Długiej. Wielu moich uczniów studiowało potem na Politechnice. Zresztą i mój syn poszedł tą drogą. Politechnika Lubelska jest wyjątkowa i wciąż dla mnie bardzo ważna.   

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama