Reklama

Reklama

Zbliża się 80-lecie Narodowych Sił Zbrojnych. Partnerem ogólnopolskich obchodów aktywiści z Lublina

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zarząd Główny Związku Żołnierzy NSZ

Zbliża się 80-lecie Narodowych Sił Zbrojnych. Partnerem ogólnopolskich obchodów aktywiści z Lublina - Zdjęcie główne

Zbliża się 80-lecie Narodowych Sił Zbrojnych. Partnerem ogólnopolskich obchodów aktywiści z Lublina | foto Zarząd Główny Związku Żołnierzy NSZ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W tym roku przypada 80-lecie Narodowych Sił Zbrojnych. Partnerem ogólnopolskich obchodów jest Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego działające w Lublinie.

Reklama

80-lecie Narodowych Sił Zbrojnych

 
Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkigo działające w Lublinie jest partnerem ogólnopolskich uroczystości 80-lecia Narodowych Sił Zbrojnych, które odbęda się 18 września w Warszawie. Organizatorem jest Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
 
W ramach uroczystości zorganizowana zostanie Defilada żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego w 80. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej. W defiladzie weźmie udział ponad 100 rekonstruktorów z całej Polski, także ułanów na koniach. Za rekonstruktorami przejdą uczestnicy uroczystości z flagą biało-czerwoną o długości 100 metrów. Organizatorzy chcą przypomnieć o ideałach Polskiego Państwa Podziemnego i zaktywizować grupy rekonstrukcyjne, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne z całej Polski do wspólnego świętowania 80. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, która przypada w tym roku. W uroczystości wezmą udział ostatni blisko 100-letni kombatanci Polskiego Państwa Podziemnego z NSZ i AK, którzy przejadą trasę przemarszu na jeepach 
  
- Chcemy pobudzić aktywność społeczną i zorganizować uroczystości, w których wiele organizacji i grup społecznych będzie współorganizatorami, a nie tylko biernymi uczestnikami. Poprzez aktywizację społeczeństwa, chcemy przypominać o aktualności ideałów Polskiego Państwa Podziemnego. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy w Europie ponownie jest wojna, a krzewienie postaw patriotycznych w społeczeństwie wzmacnia nasze powszechne bezpieczeństwo - informuje Karol Wołek,
prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy NSZ i prezes Stowarzyszenia im. Kazimierza Wielkigo.
 
 
Narodowe Siły Zbrojne zostały powołane 20 września 1942 roku. Celem uroczystości 80-lecia jes upamiętnienie Narodowych Sił Zbrojnych – drugiej co do wielkości formacji podziemnego Wojska Polskiego i upowszechnianie tradycji jej walk o niepodległość i suwerenność RP. Jednocześnie uroczystość ma na celu podtrzymywanie tradycji narodowej, tradycji NSZ, pielęgnowania polskości, rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, w szczególności w młodym pokoleniu Polaków.
 
- Będzie to prawdopodobnie ostatnia rocznica, na której będą mogli licznie uczestniczyć ostatni żyjący żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej. Stan zdrowia blisko 100-letnich kombatantów nie pozwala im na częsty udział w uroczystościach. Uroczystość 80-lecia NSZ będzie wyjątkową okazją do oddania hołdu ostatnim żyjącym żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego i oddania im hołdu za walkę o niepodległość Polski - dodaje Karol Wołek.
 

Plan uroczystości

 
9.00–10.30 – konferencja w Sejmie RP pt. „80 lat Narodowych Sił Zbrojnych"
 
11.30–12.30 – ceremonia wręczenia odznaczeń dla Kombatantów (sala przy Katedrze Polowej WP)
 
12.30–12.55 – poczęstunek (sala przy Katedrze Polowej WP)
 
13.00–14.00 – msza św. w Katedrze Polowej WP
 
14.00–15.00 – Marsz żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego w 80. rocznicę powstania NSZ i AK
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy