reklama
reklama

Wystawa fotografii polonijnych kościołów w centrum. To zasługa naukowców z Politechniki Lubelskiej

Opublikowano:
Autor:

Wystawa fotografii polonijnych kościołów w centrum. To zasługa naukowców z Politechniki Lubelskiej - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
12
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z LublinaPolonijnych kościołów w USA jest coraz mniej. W każdej chwili mogą zostać sprzedane lub rozebrane. Dlatego naukowcy z Politechniki Lubelskiej postanowili zachować je dla przyszłych pokoleń.
reklama

Od 2022 roku do 2024 roku pracownicy Politechniki Lubelskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Fundacji ECCC przemierzyli ponad 7 tysięcy kilometrów, odwiedzając stany Illinois, Wisconsin, Nebraska i Iowa. Podczas trzech wypraw zgromadzili kolekcję – 1100 skanów 3D i 20 tysięcy zdjęć polonijnych kościołów. Większość z tych materiałów można znaleźć na portalu polskiedziedzictwo3d.pl.

Przez najbliższe 3 tygodnie na wystawie na placu Litewskim w Lublinie można oglądać blisko 35 fotografii. Na ekspozycji będzie można zobaczyć wnętrza kościołów, a także sceny z wizyty lubelskich naukowców w polskiej szkole niedzielnej, czy na parafialnym pikniku. 

reklama

Celem badaczy były kościoły, które odgrywają szczególną rolę dla Polonii. Wśród nich znalazły się m.in. bazylika św. Jacka i kościół Trójcy Świętej w Chicago, kościół św. Jozafata w Milwaukee, a także mniejsze, prowincjonalne świątynie w miejscowościach, takich jak Radom i Tarnov.

- Wybraliśmy kościoły, które odegrały istotną rolę w historii Polonii w Chicago i Milwaukee, ale także te zagubione w ogromie amerykańskiej przestrzeni - mówi prof. Marek Miłosz z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej. - Dotarliśmy również do kościołów, które zostały poddane desakralizacji. Jest duże prawdopodobieństwo, że mogą zostać sprzedane i rozebrane, jak kościoły św. Michała Archanioła i św. Wojciecha w Chicago.

reklama

Naukowcy z uczelni utrwalali wygląd zewnętrzny świątyń oraz ich wnętrza. Skanowali relikwie, krzyże, kielichy i monstrancje. W swojej pracy wykorzystali: naziemny skaner laserowy oraz fotogrametrię. - Polega ona na stworzeniu modelu 3D na podstawie serii zdjęć, od kilkudziesięciu dla pojedynczych rzeźb do nawet tysiąca dla całych budynków - wyjaśnia prof. Jerzy Montusiewicz z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej.

reklama

Jak podkreślają badacze, prowadzenie prac w terenie nie było łatwe. Głównie ze względu na długie dojazdy do obiektów, ich bardzo duże rozmiary, zmienną pogodę, niskie temperatury wewnętrzne, a także ponad 8-godzinną pracą ze sprzętem. Wyzwaniem było również dotarcie do kościołów. Uczestnikom wyprawy pomagali działacze polonijni oraz proboszczowie parafii i ich współpracownicy.

- Dziękujemy im za udostępnienie obiektów oraz pomoc i wsparcie podczas naszych badań - mówią naukowcy.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama