reklama
reklama

Wynalazki naukowców Politechniki Lubelskiej docenione w Tajlandii

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Wynalazki naukowców Politechniki Lubelskiej docenione w Tajlandii - Zdjęcie główne

foto Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaZłote medale i nagrody specjalne na międzynarodowych targach w Tajlandii otrzymały wynalazki naukowców z Półtechniki Lubelskiej.
reklama

Międzynarodowa Wystawa Własności Intelektualnej, Innowacji i Technologii IPITEX 2024 odbyła się w Bangkoku w Tajlandii. W tym roku przedstawiciele z 25 krajów zaprezentowali łącznie 608 wynalazków. Politechnikę Lubelską reprezentowali dwaj badacze Wydziału Mechanicznego: prof. Tomasz Garbacz z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych oraz dr inż. Michał Gęca z Katedry Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych.

Ich wynalazki otrzymały dwa złote medale i nagrody specjalne. Jury doceniło urządzenia oraz sposoby wytwarzania wyrobów z nowych kompozycji polimerowo-mineralnych. Ich twórcą jest prof. Tomasz Garbacz wraz z zespołem. To rozwiązanie otrzymało Złoty Medal od Narodowej Rady Badań w Tajlandii, a także „Certyfikat Uznania” za wybitny wynalazek od Wietnamskiego Instytutu Badawczego Twórczej Edukacji oraz 3 nagrody specjalne od: Hong Kong Yan Chai Steam Faire, National University Science and Technology w Rumunii i Manila Young Inventors Association na Filipinach.

- Nasz wynalazek w sposób efektywny przetwarza odpady z tworzyw sztucznych oraz odpady ceramiczne w taki sposób, że powstają np. nowe wyroby architektury ogrodowej, takie jak listwy ławkowe, panele balkonowe, panele podłóg zewnętrznych czy sztuczny kamień - informuje prof. Tomasz Garbacz.   

Modułowa turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu, której autorami są dr inż. Michał Gęca i dr inż. Konrad Pietrykowski, uzyskała Złoty Medal i nagrodę specjalną przyznane przez Narodową Radę Badań w Tajlandii. Rozwiązanie otrzymało również 2 nagrody specjalne od: National University Science and Technology w Rumunii i World Invention Intelectual Property Associations.

- Jest to rozwiązanie z obszaru odnawialnych źródeł energii. Posiada większą sprawność w porównaniu do turbin wiatrowych ze stałą powierzchnią roboczych łopat. Przeznaczone jest głównie do gospodarstw domowych zlokalizowanych w obszarach miejskich - wyjaśnia dr inż. Michał Gęca.   

Naukowiec zauważa, że udział w międzynarodowych wystawach stanowi doskonałą okazję do zaprezentowania swoich wynalazków szerokiej publiczności, co może być kluczem do znalezienia partnera biznesowego i skutecznej komercjalizacji osiągnięć naukowych.

Natomiast rektor Politechniki Lubelskiej, prof. Zbigniew Pater podkreślat, że udział w targach pozwala uczelni na promowanie swoich osiągnięć naukowych na arenie międzynarodowej. Jego zdaniem taka ekspozycja może znacząco podnieść prestiż i renomę uczelni, co przyczynia się do jej dalszego rozwoju i wzmocnienia pozycji ważnego partnera naukowego. PITEX organizowany jest przez Narodową Radę ds. Badań w Tajlandii, będącą organizacją rządową, działającą pod nadzorem Ministerstwa Wyższej Edukacji, Nauki, Badań i Innowacji w Tajlandii.  

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama