Reklama

Reklama

Wybudują i zmodernizują 265 km dróg w Lubelskiem. Wicewojewoda o rządowych dofinansowaniach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: JN

Wybudują i zmodernizują 265 km dróg w Lubelskiem. Wicewojewoda o rządowych dofinansowaniach - Zdjęcie główne

Robert Gmitruczuk | foto JN

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Łącznie 265 km dróg na Lubelszczyźnie w tym roku ma zostać wybudowana lub zmodernizowana w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. O programie i dofinansowaniach mówił wicewojewoda lubelski.

Reklama

Do województwa lubelskiego trafią pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - wsparcia samorządów przy budowie i modernizacji dróg. To łącznie 271,5 mln zł na zadania powiatowe i gminne oraz 30 mln zł na zadania miejskie. 

- Rządowe środki pozwalają na rozwój bezpiecznej i nowoczesnej infrastruktury drogowej.  Dzięki dofinansowaniu zostanie wybudowanych i przebudowanych 265 km dróg: 19 dróg powiatowych i 78 dróg gminnych - informuje Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie. - Dodatkowo, dzięki dofinansowaniu zadań miejskich w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla miast będących siedzibą wojewody, Lublin uzyska 30 mln zł, co stanowi 50 proc. wartości zadania.

Opublikowano listę rekomendowanych inwestycji do dofinansowania w ramach programu z danych samorządów.

Od 2019 r. w ramach programu w całej Polsce zrealizowano inwestycje o długości ponad 18 tys. km. Przeznaczonych zostało na to prawie 13 mld zł do 2022 r., zaś zgodnie z planem na 2023 r. kwota sięgnie ponad 15,3 mld zł

Z kolei we wtorek (7 lutego) w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa wicewojewody lubelskiego Roberta Gmitruczuka, dotycząca wyników Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2023 dla województwa lubelskiego. 

- Województwo lubelskie w skali całego kraju od początku realizacji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg od 2019 do 2023 roku, wybudowało 2,8 tys. km dróg - mówił Robert Gmitruczuk. - To jest odległość od Lublina do Brukseli i z powrotem, a często nasi mieszkańcy tam podróżują (...). To jest ogromna skala, jeśli chodzi o samo województwo lubelskie. 

Na liście miast, które mają dostać dofinansowanie znalazł się m.in. Lublin. Kwota inwestycji ma wynieść 60 mln, a dofinansowania - 30 mln zł. Dzięki temu będzie możliwe wykonanie przedłużenia ul. Węglarza wraz z budową ulic przyległych. Zostanie też przebudowana ul. Wallenroda.

- Bardzo dużo z tych środków finansowych trafia do samorządów, które najlepiej wiedzą, jakie drogi powinny być modernizowane, remontowane czy budowane - podkreślał wicewojewoda. -  Samorządy, które otrzymają dofinansowanie związane są z różnymi opcjami politycznymi, bo te pieniądze mają służyć wszystkim mieszkańcom województwa lubelskiego. To oni są najważniejszymi podmiotami tego rozdania Rządowego Fundusz Rozwoju Dróg.

Środki, które przekazuje administracja rządowa w ramach Rządowrgo Funduszu Rozwoju Dróg są łączone ze środkami samorządowymi. Samorządy muszą zadbać o wkład własny.

W 2023 roku w województwie lubelskim, w ramach RFRD ma zostać zmodernizowanych i wybudowanych łącznie 265 km dróg. Wartość złożonych wniosków (formalnych i nieformalnych) to: powiaty - 29 wniosków; wartość 338 506 659, 04 zł, gminy - 151 wniosków; wartość 286 191 455, 16 zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy