reklama
reklama

Wybitni naukowcy odwiedza miasto. Visiting Professors in Lublin

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Wybitni naukowcy odwiedza miasto. Visiting Professors in Lublin - Zdjęcie główne

foto Miasto Lublin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaSześcioro naukowców odwiedzi miasto w 2025 r. dzięki wsparciu finansowemu Miasta w ramach Visiting Professors in Lublin.
reklama

Uczelnie i instytuty badawcze zgłosiły 26 wniosków do tegorocznej edycji programu. Komisja Konkursowa wyłoniła te, które najlepiej przyczynią się do zwiększenia poziomu umiędzynarodowienia środowiska akademickiego, w tym badań naukowych oraz promocji nauki wśród mieszkanek i mieszkańców Lublina.
 
 
- Po raz czwarty ogłaszamy laureatów Programu Visiting Professors in Lublin – inicjatywy, która pozwala na intensyfikację współpracy między Miastem a lubelskimi uczelniami i instytutami naukowo-badawczymi. Program ten nie tylko kontynuuje wieloletnią tradycję wzmacniania relacji, ale również stwarza wyjątkową przestrzeń do budowania nowych, trwałych kontaktów międzynarodowych. Dzięki wizytom wybitnych naukowców z całego świata, Lublin jest coraz bardziej rozpoznawalnym i cenionym ośrodkiem akademickim - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 
Na realizacje programu Visiting Professors in Lublin w przyszłym roku Miasto przeznaczy ponad 100 tys. zł. Szczegółowe informacje dotyczące rozstrzygnięcia IV edycji Konkursu, w tym zakres przyznanego wsparcia, dostępne są na stronie BIP Urzędu Miasta Lublin.

Lista wyłonionych naukowców, którzy odwiedzą Lublin

1. prof. Dallen J. Timothy, reprezentujący Arizona State University (USA). Jest uznanym na świecie specjalistą z zakresu turystyki i ochrony dziedzictwa kulturowego, turystyki globalnej oraz geopolityki. Profesor gościć będzie na Uniwersytecie Marii Curie–Skłodowskiej Lublinie we wrześniu, aktywnie uczestnicząc w największej w Polsce konferencji geograficznej - Kongresie Geografii Polskiej 2025. W ramach wizyty poprowadzi również serię otwartych wykładów i warsztatów skierowanych do młodych naukowców i mieszkańców miasta.

reklama

2. prof. Shubiao Wu z Aarhus University (Dania). To wybitny specjalista w dziedzinie inżynierii środowiska, uznawany za jednego z najlepszych naukowców na świecie w swojej dziedzinie (World’s Top 2% Scientists 2023). W maju 2025 r. w ramach wizyty na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie prof. Wu poprowadzi wykłady i seminaria dla studentów, doktorantów oraz mieszkańców Lublina, koncentrując się m.in. na rozwiązaniach opartych na zasobach przyrody, oczyszczaniu i bioremediacji ścieków, czy zarządzaniu odpadami biologicznymi. Prof. Wu, autor ponad 160 publikacji naukowych oraz kierownik sześciu międzynarodowych projektów badawczych, podzieli się swoim bogatym doświadczeniem w zakresie zielonych technologii, ich praktycznego zastosowania oraz zrównoważonego zarządzania terenami zurbanizowanymi.

reklama

3. dr Mark Symms (Wielka Brytania) – fizyk w dziedzinie Rezonansu Magnetycznego, który swoją karierę naukową rozpoczął u boku Sir Peter Mansfield – twórcy pierwszego rezonansu magnetycznego oraz laureata Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Dr Symms specjalizuje się w MR 7T. Dzięki wizycie na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie oraz współpracy z Centrum Ecotech Complex UMCS, posiadającym unikatowy w skali kraju sprzęt – rezonans magnetyczny o indukcji pola 7T do badania ludzi, umożliwi jego wykorzystanie do przełomowych badań naukowych i wdrażania innowacyjnych rozwiązań w diagnostyce medycznej. W trakcie wizyty w lutym i w maju 2025 r. w Lublinie dr Symms poprowadzi serię wykładów i warsztatów dla studentów, doktorantów, naukowców oraz zainteresowanych mieszkańców, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie zaawansowanych technik obrazowania magnetycznego.

reklama

4. prof. Anthimos Georgiadis – reprezentujący Leuphana University of Lüneburg (Niemcy), odwiedzi Politechnikę Lubelską w czerwcu 2025 r. Profesor specjalizuje się w obszarze sztucznej inteligencji, robotyki, metrologii oraz digitalizacji procesów produkcyjnych. Jego wizyta skupiona będzie na nawiązaniu współpracy z naukowcami oraz przedstawicielami lokalnego przemysłu, a także promocji nowoczesnych rozwiązań technologicznych w regionie. Program wizyty obejmuje szereg działań dla wsparcia transformacji cyfrowej w Lublinie, w tym konsultacje z pracownikami naukowymi Politechniki Lubelskiej, warsztaty dla studentów oraz wystąpienia na konferencjach tematycznych.

5. prof. Heribert Insam – reprezentujący University of Innsbruck (Austria). Główne obszary specjalizacyjne Profesora obejmują ekologię mikroorganizmów, biologiczne przetwarzanie odpadów, w tym kompostowanie, fermentację beztlenową i ekologię molekularną. Swoje doświadczenie Profesor zdobył m.in. pracując w Argentynie, Kostaryce, Etiopii, Francji, Włoszech, Meksyku, Tajlandii i Republice Południowej Afryki. Profesor Insam gościć będzie w Instytucie Agrofizyki PAN w maju 2025 r.

reklama

6. prof. Felix Puime-Guillen – pracownik University of A Coruña (Hiszpania). Obszarami specjalizacyjnymi Profesora są rachunkowość zarządcza, finanse oraz energia odnawialna. Wizyta Profesora, zgłoszoną do Konkursu z ramienia Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, odbędzie się w maju 2025 r. i umożliwi głębszą analizę zagadnień dotyczących wdrażania rozwiązań ekologicznych oraz możliwości nawiązania dalszej współpracy na linii miasto-uczelnie-biznes.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama