reklama
reklama

Studenci Politechniki Lubelskiej chcą pomóc szpitalom. Architektura, która leczy

Opublikowano:
Autor:

Studenci Politechniki Lubelskiej chcą pomóc szpitalom. Architektura, która leczy - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z LublinaStudenci z Politechniki Lubelskiej chcą tworzyć przestrzenie, które wpływają na zdrowie i samopoczucie użytkowników. Zaczęli od Oddziału Rehabilitacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.
reklama

Koło Naukowe Architektura Zdrowia powstało zaledwie miesiąc temu na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Grupa studentów kierunku architektura, pod opieką naukową dr hab. inż. arch. Natalii Przesmyckiej oraz dr. inż. arch. Rafała Strojnego, postawiła sobie za zadanie coś więcej niż projektowanie estetycznych budynków. Chcą tworząc przestrzenie, które nie tylko wyglądają pięknie, ale realnie wpływają na zdrowie i samopoczucie użytkowników. Swoją misję rozpoczęli od Oddziału Rehabilitacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Zorganizowali tam/ Ich celem było zbadanie oczekiwań młodych pacjentów dotyczących tego, jak wyobrażają sobie idealną przestrzeń atriów w szpitalu. To wydarzenie stanowiło część szerszych działań, które mają doprowadzić do stworzenia projektu modernizacji zielonych atriów w budynku szpitala. Przestrzeń ta ma służyć przede wszystkim relaksowi, zabawie oraz zapewniać pacjentom komfort i wytchnienie podczas ich pobytu w placówce. Szczególną uwagę poświęcono elementom, które wpływają na odbiór przestrzeni przez najmłodszych użytkowników. Ważnymi aspektami były motywy, kolory, kształty, zieleń oraz elementy sztuki.

reklama

- Zależy nam, aby wprowadzić nową jakość do projektowania. Nasze działania opierają się na m.in. Evidence-Based Design, projektowaniu w oparciu o dowody naukowe, badania, Post Occupancy Evaluation oraz idei Healing Architecture – koncepcjach, które pokazują, że odpowiednio zaprojektowane przestrzenie mogą pozytywnie wpływać na zdrowie i komfort ludzi - tłumaczy prof. Natalia Przesmycka.

Studenci i naukowcy chcą zaangażować w proces projektowania wszystkich użytkowników. 

- Może wydawać się to banalne, ale prawda jest taka, że bardzo często napięty harmonogram projektów oraz ograniczenia czasowe minimalizują udział użytkowników w projekcie. Jednak to użytkownicy będą ostatecznie korzystać z takich przestrzeni. Spełnienie ich oczekiwać oraz marzeń, pozwoli na tworzenie przestrzeni, które pozytywnie wpłynął na samopoczucie i zdrowie użytkowników, a w przypadku szpitali, także na przyjazne środowisko w procesie leczenia pacjentów - wyjaśnia dr. inż. arch. Rafał Strojny.

reklama

Jak podkreśla naukowiec, to dopiero początek. Koło zapowiada kolejne inicjatywy, które zmienią sposób myślenia o projektowaniu przestrzeni publicznych i służby zdrowia. Warsztaty są efektem współpracy członków Klastra Lubelska Medycyna: Politechniki Lubelskiej (zespołu specjalistów z zakresu architektury obiektów służby zdrowia), Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego oraz firmy Simba, w ramach projektu InnoDesign. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama