reklama
reklama

Wojna w Ukrainie: Ponad 700 tys. uchodźców wjechało do Polski przez Lubelszczyznę. Wojewoda o sytuacji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wojna w Ukrainie: Ponad 700 tys. uchodźców wjechało do Polski przez Lubelszczyznę. Wojewoda o sytuacji - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaOkoło 710 tys. uchodźców z Ukrainy dotarło do Polski, przez przejścia graniczne na terenie województwa lubelskie - taką informację przekazał wojewoda lubelski. Cały czas w pobliżu przejść działają punkty recepcyjne i organizacje pozarządowe pomagające uchodźcom.
reklama

Od około dwóch tygodni trwa inwazja Rosji na Ukrainę. W związku z tym do Polski, w tym do województwa lubelskiego przyjeżdżają osoby uciekające przed wojną. W pobliżu przejść granicznych z Ukrainą, na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu powstały specjalne punkty recepcyjne, gdzie udzielana jest pomoc i przekazywane są informacje uchodźcom. Na terenie Lubelskiego jest ich 9. Działają również organizacje pozarządowe pomagające obywatelom Ukrainy.

Do obecnej sytuacji odniósł się w czwartek (10 marca) Lech Sprawka - wojewoda lubelski. Przekazał m.in., że w pobliżu przejść granicznych pojawią się tłumacze zatrudnieni na umowach zlecenie, którzy będę pomagać w porozumieniu się z obywatelami Ukrainy. W sumie będzie pracować 12 tłumaczy, czyli po trzech na każdym przejściu na terenie województwa lubelskiego.

reklama

- Dla nas priorytetem jest jak najszybsze przyjęcie uchodźców, zakwaterowanie i zapewnienie im podstawowego bytu, opieki medycznej i wsparcia darami humanitarnymi - powiedział Lech Sprawka.

Wojewoda przekazał również, że od początku wojny, przez przejścia graniczne w Lubelskiem, do Polski dotarło ok. 710 tys. uchodźców. Podobne liczby są odnotowywane na Podkarpaciu. Wśród uchodźców, którzy dotarli do Polski od początku wojny, 1/3 stanowią dzieci. To z kolei oznacza jak podkreślił wojewoda - "duże wyzwanie dla systemu edukacji". W samym Lublinie do szkół i przedszkoli trafiło już ponad 360 dzieci z Ukrainy. Sprawka zaznaczył jednocześnie, że część uchodźców przemieściła się już w kierunku krajów Europy Zachodniej.

reklama

Wojewoda opowiedział też jak wygląda funkcjonowanie przejść granicznych.

- Na każdym przejściu wyznaczony jest koordynator działań służb innych niż te, które dokonują odpraw, czyli straży granicznej czy celno-skarbowych. Zadaniem koordyantora jest zapewnienie opieki, informacji na poziomie obszaru samego przejścia granicznego oraz poza strefą tego obszaru - tam gdzie funkcjonują m.in,. organizacje pozarządowe - wyjaśnił Sprawka.

reklama

Oprócz tego, na każdym przejściu granicznym jest karetka pogotowia. Wcześniej - w razie konieczności - były one wzywane ze szpitali. 

- Karetka jest obowiązkowo na każdym przejściu dlatego że uchodźcy są w coraz trudniejszym stanie zdrowia. Zbyt długi okres oczekiwania na przyjazd karetki ze szpitala może okazać się spóźniony. Dlatego to karetka ma czekać na uchodźcę, a nie uchodźca na karetkę - tłumaczył wojewoda.

Poza tym, wojewoda wspomniał również, że zdarzają się sytuacje, gdy uchodźcy muszą być hospitalizowani z powodu koronawirusa.

Sprawka dodał również, że Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego dostarczy na granice koce oraz wspomoże organizację żywienia. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama