W czwartek (24 lutego) Rosja zaatakowała Ukrainę. Polska zamknęła przestrzeń lotniczą dla rosyjskich samolotów i jednocześnie zaczęła już przyjmować uchodźców uciekających przed wojną na Ukrainie. Przy granicy - na terenie województwa lubelskiego i podkarpackiego powstało łącznie osiem punktów recepcyjnych dla Ukraińców. Można w nich odpocząć, otrzymać jedzenie, pomoc medyczną, niezbędne informacje i zostać przekierowanym do punktów zakwaterowania zbiorowego, jeśli nie ma się żadnego zaplanowanego. W Lubelskiem punkty są w: Hrebennem, Dołhobyczowie, Dorohusku i Zosinie.
Do pomocy uchodźcom odniósł się w piątek (25 lutego) po południu w trakcie wideokonferencji prasowej Lech Sprawka - wojewoda lubelski. Mówił jak wygląda sytuacja w punktach na Lubelszczyźnie
- Ruch odbywa się w miarę płynnie - przekazał Lech Sprawka. - Wczoraj do godziny 17.00 mieliśmy tylko 29 osób, które przewinęły się przez punkty recepcyjne. W nocy ta liczba zaczęła wzrastać. Dziś na godzinę 8.30 przewinęło się tam ok. 260 osób.
Wojewoda przekazał też, że ok. 130 osób nie miało zabezpieczonego miejsca pobytu w Polsce. W tej grupie było ok. 90 osób, które potrzebowały transportu do tych miejsc oraz osoby, które już go miały. Poza tym, już ok. 20 osób skorzystało z pomocy medycznej w punktach.
- Jeżeli okaże się, że ta pomoc medyczna jest niewystarczająca na poziomie takiego punktu medycznego, wówczas punkt zapewnia transport medyczny do szpitali - wyjaśnił wojewoda, dodając, że każdy taki punkt ma "przypisany" szpital. - Mieliśmy już dwa przypadki takich hospitalizacji - doprecyzował.
CZYTAJ TAKŻE: Wojna na Ukrainie: Na Lubelszczyźnie powstają specjalne punkty. Ukraińscy uchodźcy dostaną w nich pomoc
Wojewoda apelował, aby wszyscy Ukraińcy, którzy przekroczą granicę, w pierwszej kolejności udali się do punktu recepcyjnego, skąd zostaną przekierowani do konkretnego miejsca zakweterowania, jeśli takiego nie mają.
- Podróże na własną rękę, gdy nie ma się miejsca pobytu kończą się na najcześciej tym, że jedziemy do miasta np. do Lublina, i wtedy rozpoczyna się nerwowe poszukiwanie miejsca zakwaterowania - wyjaśnił Sprawka.
W razie potrzeby zostaną rozwinięte kolejne punkty recepcyjne przy granicy. Z kolei Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie uruchomił infolinię dla cudzoziemców. w Powstanie też specjalny punkt informacyjny na dworcu kolejowym w Lublinie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.