Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: zmiany w świadczeniu "Dobry Start". Pieniądze tylko przez Internet i na konto

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Screen - ZUS przy ul. Zana/Google Maps

Województwo lubelskie: zmiany w świadczeniu "Dobry Start". Pieniądze tylko przez Internet i na konto - Zdjęcie główne

Obsługą i wypłatą świadczeń zajmie się teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych | foto Screen - ZUS przy ul. Zana/Google Maps

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Wprowadzano zmiany w programie "Dobry Start 300+”. Od tego roku wypłaty świadczenia na wyprawkę szkolną będą realizowane tylko na rachunek bankowy, a wnioski jedynie elektroniczne. Obsługą i wypłatą świadczeń zajmie się teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Reklama

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci świadczenie "Dobry Start” na rachunek bankowy wskazany przez rodzica, a wypłaty będą wyłącznie bezgotówkowe. Jeśli wniosek wpłynie do końca sierpnia, to rodzic otrzyma 300+ najpóźniej 30 września. Natomiast jeżeli wpłynie później, to świadczenie trafi do uprawnionego w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Wnioski będzie można składać od 1 lipca do 30 listopada tylko przez internet, za pomocą: Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE), portalu Emp@tia albo serwisu bankowości elektronicznej. Osobom, które potrzebują pomocy w złożeniu elektronicznego wniosku, zapewni ją w swoich placówkach ZUS. W tym celu pracownicy Zakładu pojawią się również w wybranych jednostkach terenowych KRUS, Poczty Polskiej i urzędach gmin.

- Jesteśmy gotowi do obsługi programu. Na PUE stworzyliśmy specjalny kreator wniosków. Pomoże uniknąć błędów przy staraniu się o świadczenie "Dobry Start” - informuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

- Rodzice mogą otrzymać świadczenie "Dobry Start” w wysokości 300 zł na dziecko raz do roku, bez względu na dochód rodziny. Można je przeznaczyć na zakup podręczników, zeszytów i sprzętów potrzebnych dziecku. Świadczenie przysługuje na uczniów szkół podstawowych, liceów, szkół policealnych oraz innych placówek edukacyjnych do ukończenia przez nich 20 roku życia, a w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami – do ukończenia 24 lat. Obecnie z programu korzysta niemal 4,5 mln dzieci - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że niemal każde gospodarstwo domowe w Polsce, w którym są dzieci, ma dostęp do internetu (99,5 proc.). Automatyzacja obsługi wniosków w ZUS i bezgotówkowe wypłaty mają dać budżetowi państwa oszczędności. Do tej pory koszt obsługi świadczenia na jedno dziecko wynosił 10 zł, obecnie spadnie do 30 gr. Według szacunków w ciągu 10 lat oznacza to oszczędności na poziomie 488 mln zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy