Kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 4 kwietnia i potrwa do 8 lipca. Obejmie blisko 300 tys. Polaków. W tym roku obowiązek stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi mają 19-latkowie, czyli osoby urodzone w 2003 roku i urodzeni w latach 1998-2002, którym do tej pory nie została określona kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej.
Kwalifikacja jest okazją, żeby dowiedzieć się więcej na temat służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Dlatego przy każdej komisji powiatowej w województwie lubelskim, będzie można spotkać rekruterów - żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy opowiedzą o służbie ochotniczej i zawodowej oraz korzyściach i wymaganiach.
- Decyzja o założeniu munduru to wyraz ogromnej odpowiedzialności, a ta czyni dorosłość rzeczywistą. Kwalifikacja wojskowa to dobry moment by wykonać ten krok. W tym roku, przy komisjach kwalifikacyjnych spotkacie żołnierzy w oliwkowych beretach, który doradzą co zrobić by wziąć odpowiedzialność za innych zakładając mundur żołnierza Wojska Polskiego - mówi gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej istnieją już 5 lat
- Stając na komisję w jednym miejscu i czasie można uzyskać kategorię zdrowia, założyć ewidencję wojskową i otrzymać książeczkę wojskową. Co ważne, stawiennictwo na kwalifikacji wojskowej i uzyskanie kategorii zdrowia powoduje, że nie trzeba stawać na komisji lekarskiej przy podjęciu decyzji o zastaniu żołnierzem - dodaje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.
Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują od 5 lat. Są piątym rodzajem Sił Zbrojnych. Obecnie w WOT służy ponad 32 tys. żołnierzy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.