Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: Terytorialsi szkolą nowych ochotników. Zgłosiło się ponad 100 osób

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Województwo lubelskie: Terytorialsi szkolą nowych ochotników. Zgłosiło się ponad 100 osób - Zdjęcie główne

Terytorialsi szkolą nowych ochotników. Zgłosiło się ponad 100 osób | foto 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej organizuje "Ferie z WOT", czyli szkolenie podstawowe dla kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Zgłosiło się ponad 100 ochotników z województwa lubelskiego.

Reklama

Kandydaci do terytorialnej służby wojskowej to głównie osoby w wieku od 18 do 25 lat, z czego blisko 20% stanowią kobiety. Wśród nowo przyjętych są uczniowie, studenci oraz pedagodzy. Terytorialsi już po raz czwarty zorganizowali szkolenie podstawowe w ferie zimowe. Zgłosiły się również osoby reprezentujące różne zawody, m.in. sprzedawca, kierowca, pracownik ochrony, przedstawiciel handlowy, kucharz, elektryk, ratownik medyczny.

- Służba w WOT pozwoli mi zdobyć cenne umiejętności, dzięki którym będę mógł działać na rzecz bezpieczeństwa ojczyzny, pomagać innym, czy obronić własny dom, gdy zajdzie taka potrzeba. Jestem nauczycielem w-fu i pracuję z młodzieżą. Bardzo ważne dla mnie jest to, aby zachęcać ich do patriotycznych postaw. Jako żołnierz obrony terytorialnej będę mógł opowiadać im o służbie, przełamywać stereotypy na temat wojska i zachęcać do wstąpienia do WOT - mówi Andrzej Bartnikiewicz, nauczyciel z Łukowa.

- Szkolenie podczas ferii to bardzo dobry pomysł. Można w ciekawy sposób spędzić czas wolny od nauki i poznać fajnych ludzi. Uczę się w klasie mundurowej i swoją przyszłość zawodową chciałabym związać z wojskiem. Wstępując do WOT chciałam sprawdzić swoje możliwości, nauczyć się pracy z bronią i współdziałania w grupie. Instruktorzy są bardzo pomocni i cierpliwi, jestem bardzo zadowolona ze szkolenia i na pewno wytrwam do końca - mówi Roksana Domańska, uczennica z powiatu chełmskiego.

Jedną z kandydatek do WOT jest również Halina Niedźwiedź, pracownik Wojskowej Komendy Uzupełnień w Lublinie. - Zawsze chciałam zostać żołnierzem, a w WOT jest możliwość łączenia służby wojskowej z pracą zawodową. W WKU zajmuję się rekrutacją do WOT. Jako żołnierz tej formacji będę mogła lepiej informować kandydatów o tym, jak wygląda służba i jak przygotować się do szkolenia podstawowego - powiedziała Halina Niedźwiedź.

Zajęcia dla przyszłych żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, realizowane są na terenie jednostki w Dęblinie oraz w Zamościu. Do dyspozycji przyszłych żołnierzy są również obiekty wojskowe do ćwiczeń taktycznych na Zajezierzu i Sitańcu oraz strzelnice garnizonowe w Dęblinie i Hrubieszowie. Instruktorzy kładą nacisk na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz topografii. Szkolenie zakończy się egzaminem końcowym, który składa się z zadań taktyczno-ogniowych. Potem odbędzie się przysięga wojskowa na sztandar 2 LBOT, która odbędzie się już 26 lutego w Lublinie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy