Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: terytorialsi przeszkolą uczniów klas wojskowych

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Do 22. dęblińskiego batalionu lekkiej piechoty dołączyli uczniowie wojskowych klas mundurowych, którzy będą szkolić się pod okiem instruktorów z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To pierwsze tego typu szkolenie w lubelskiej brygadzie i jedno z pierwszych w całych Wojskach Obrony Terytorialnej.

Reklama

W koszarach 22. dęblińskiego batalionu lekkiej piechoty ruszyło szkolenie w ramach programu Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe. Szkolenie prowadzą instruktorzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Oprócz programowych szkoleń WOT - podstawowych, wyrównawczych, ćwiczeń rotacyjnych oraz poligonowych, po raz pierwszy będą realizować szkolenie w ramach służby przygotowawczej absolwentów klas mundurowych. To uczniowie, m.in. Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym, Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Zbigniewa Herberta w Lublinie oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej.

Szkolenie absolwentów potrwa w sumie 12 dni. Każdego dnia, przez 10 godzin, kadeci będą szkolić się pod okiem instruktorów 2 LBOT z taktyki, strzelectwa, profilaktyki i dyscypliny wojskowej. Będą to głównie zajęcia praktyczne prowadzone w warunkach poligonowych – w sumie 86 godzin zajęciowych.

- Służba przygotowawcza będzie dla uczniów swoistym sprawdzianem zdobytej wiedzy i umiejętności praktycznych z przedmiotu "edukacja wojskowa”, którego uczą się przez trzy semestry, w ciągu ostatnich dwóch lat nauki w szkołach ponadpodstawowych w ramach programu Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe. Szkolenie zakończy egzamin końcowy, a następnie przysięga wojskowa, która odbędzie się 9 lipca br. na terenie jednostki wojskowej w Dęblinie - informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT -

Po pomyślnym zakończeniu służby przygotowawczej kadeci staną się żołnierzami rezerwy i w tym roku będą mogli ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej. Odbycie służby przygotowawczej nie jest obowiązkowe i jest dla ochotników. Ale dzięki temu szkoleniu absolwenci mogą liczyć na dodatkowe punkty przy ubieganiu się o przyjęcie na uczelnie wojskowe.

Podobne szkolenia absolwentów klas wojskowych będą realizowane w tegoroczne wakacje, w centrach szkolenia, szkołach podoficerskich, ośrodkach szkolenia oraz wytypowanych jednostkach wojskowych na terenie całego kraju.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy