Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: Nawałnice i burze niszczą region. Poszkodowani mogą liczyć na pomoc [GALERIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Ponad 3,7 tys. zdarzeń na Lubelszczyźnie, 90 interwencji w dwóch powiatach, powalone drzewa i awarie sieci energetycznych - to skutki nawałnic i burz, które przechodzą przez region. Władze województwa zapewniają, że poszkodowani mogą liczyć na pomoc finansową.

Reklama

W ostatnim czasie nad województwem lubelskim przeszły burze i nawałnice. W efekcie ucierpiały budynki mieszkalne, gospodarcze i uprawy, a wiatr zerwał linie energetyczne. Oprócz tego, zostało powalonych wiele drzew. Jedna z większych nawałnic przeszła przez Lublin w nocy z poniedziałku na wtorek (16/17 sierpnia). We wtorek rano w Lublinie, zaczęło się sprzątanie i usuwanie skutków nawałnicy. W terenie pracowało 13 kilkuosobowych brygad i ponad 40 specjalistycznych pojazdów. Prace polegały na usuwaniu połamanych gałęzi i konarów drzew z jezdni i chodników. Największe straty dotknęły przede wszystkim dzielnice Zemborzyce, Czuby, Rury, Czechów i Śródmieście. Z kolei największe straty w drzewostanie stwierdzono w Ogrodzie Saskim, gdzie uszkodzeniu uległo ok. 30 drzew. W wyniku burzy uszkodzonych zostało też 21 sygnalizacji świetlnych.

O sytuacji na Lubelszczyźnie, po przejściu nawałnic oraz możliwości udzielenia wsparcia poszkodowanym mówiono na konferencji prasowej w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie.

- Od 1 czerwca do dnia dzisiejszego zarejestrowano 3730 zdarzeń na terenie województwa lubelskiego. Głównie ucierpiały tereny powiatu ryckiego, łukowskiego, w gminie Kłoczew i Krzywda - mówił nadbryg. Grzegorz Alinowski,  lubelski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Przez miasto przeszła burza w nocy. Trwa sprzątane i liczenie strat [GALERIA]
 
Tylko 15 sierpnia odnotowano 60 interwencji na terenie powiatu ryckiego i 30 na terenie powiatu łukowskiego. Interweniowało ponad 90 strażaków OSP, 30 strażaków PSP powiatu ryckiego, 150 strażaków OSP oraz 34 strażaków powiatu łukowskiego. Z kolei 17 sierpnia na terenie powiatu lubelskiego i w Lublinie odnotowano 500 zdarzeń. W usuwaniu zagrożeń uczestniczyło ponad 500 strażaków OSP i ponad 120 strażaków zawodowych. Silny wiatr i deszcz uszkodził samochody, dachy mieszkalne i gospodarcze, a konary zablokowały drogi.
 
Nadinsp. Artur Bielecki - komendant wojewódzki Policji w Lublinie powiedział, że funkcjonariusze udrożniali drogi, aby służby ratunkowe mogły przejechać, organizowano sprawne przemieszczanie się obywateli w tych rejonach, zabezpieczali mienie.

W wyniku nawałnic, przewracające się drzewa połamały słupy energetyczne, co spowodowało awarie sieci energetycznych. Około 10 tys. odbiorców było bez prądu. Jak informuje Grzegorz Klata - dyrektor centralnej dyspozycji mocy PGE Dystrybucja, awarie zostały już usunięte, a dostawy energii przywrócone.

Mieszkańcy, którzy ponieśli strat, mogą liczyć na pomoc. Przewidziane jest wsparcie w dwóch opcjach: pomocy społecznej i resortu rolnictwa.  Pierwsza obejmuje pomoc w dwóch formach i są to: zasiłek doraźny dla rodziny w wysokości do 6 tys. i zasiłek na odbudowę domów mieszkalnych i gospodarczych. W przypadku budynków gospodarczych limit pomocy wynosi 100 tys. zł, a w przypadku mieszkalnych - 200 tys. zł. Wnioski o pomoc do 6 tys. zł należy składać w gminach do uprawnionego pracownika pomocy społecznej. Potem samorząd przekazuje wnioski do wojewody. Gdy ten zaakceptuje wniosek, przekaże pieniądze.

CZYTAJ TAKŻE: Województwo lubelskie: Strażacy dostali karetki
 
W przypadku drugiej formy pomocy dotyczącej rolnictwa, na poziomie gminy powoływana jest komisja. W jej skład wchodzi osoba z uprawnieniami związanymi z nadzorem budowlanym. Poszkodowany powinien złożyć wniosek do gminy, w której komisja sporządzi ocenę strat w protokole. Zaakceptowany protokół zostaje przekazany do urzędu wojewódzkiego, potem do Ministerstwa Finansów za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wtedy zostaną uruchomione środki.

 - Decyzją z wczoraj zostało uruchomionych 17 tys. zł z przeznaczeniem na zasiłki dla rodzin z gminy Krzywda. Były to wnioski trzech rodzin i te środki wczoraj zostały przekazane. Oczekujemy na wioski z gminy Kłoczew. Mamy zabezpieczone środki na koncie i jeżeli wnioski wpłyną natychmiast zostaną one przekazane - mówił Lech Sprawka, wojewoda lubelski, dodając, że w najbliższym  czasie spodziewa się wniosków z powiatu lubelskiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy