reklama
reklama

Województwo lubelskie: batalion terytorialsów ma patrona. Został nim partyzant z powiatu lubartowskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Województwo lubelskie: batalion terytorialsów ma patrona. Został nim partyzant z powiatu lubartowskiego - Zdjęcie główne

Ceremonia nadania imienia odbyła się 23 maja w Lublinie, w trakcie obchodów święta 2 LBOT | foto 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina 21 Lubelski Batalion Lekkiej Piechoty należący do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej otrzymał imię kpt. Zdzisława Brońskiego ps. "Uskok”. - Uroczystość po raz kolejny pokazała, jak ważna dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej jest pamięć oraz przywiązanie do tradycji i lokalnych bohaterów - informuje oficer prasowy 2 LBOT.
reklama

Nadanie tradycji i patronów pododdziałom 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej było pierwszą tego typu uroczystością w Wojskach Obrony Terytorialnej. Ceremonia odbyła się 23 maja w Lublinie, w trakcie obchodów święta 2 LBOT. Decyzję Ministra Obrony Narodowej z 20 maja z rąk ppłk. Daniela Błotko, zastępcy Dowódcy 2 LBOT, odebrał Dowódca Batalionu ppłk Jacek Otręba.

Od tego dnia 21 Batalion Lekkiej Piechoty w Lublinie przejął i będzie kultywować tradycje 8. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Oprócz tego, otrzymał imię kpt. Zdzisława Brońskiego ps. "Uskok” oraz nazwę wyróżniającą "Lubelski”.

- Było to podniosłe i bardzo ważne wydarzenie dla Terytorialsów z powiatów: lubelskiego, lubartowskiego i świdnickiego - informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT - Uroczystość po raz kolejny pokazała, jak ważna dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej jest pamięć oraz przywiązanie do tradycji i lokalnych bohaterów. Hołdując tradycji i pamięci bohaterów poległych w obronie Ojczyzny, żołnierze WOT dbają o miejsca, które upamiętniają ich życie i zasłużony odpoczynek, a także troszczą się o to, by zawsze żywo pozostawali w pamięci kolejnych pokoleń. 

Tradycje, patronów oraz nazwy wyróżniające tego dnia przyjęły również pozostałe bataliony wchodzące w skład 2 LBOT - dębliński, bialski, chełmski i zamojski.

Kpt. Zdzisław Broński ps. "Uskok” był lubelskim partyzantem, który działał głównie w okolicach Łęcznej i Lubartowa. Był jednym z najdłużej walczących żołnierzy podziemia niepodległościowego. Należał do Armii Krajowej, Zrzeszenia WiN, walczył również pod dowództwem mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora”.

Urodził się 24 grudnia 1912 roku w Radzicu Starym w powiecie lubartowskim. W 1934 r. powołano go do służby wojskowej w 23. Pułku Piechoty we Włodzimierzu Wołyńskim, gdzie ukończył szkołę podoficerską. Walczył w kampanii wrześniowej, zbiegł z niewoli niemieckiej, a następnie rozpoczął działalność konspiracyjną. Dowodził plutonem terytorialnym nr XIVa, który wchodził w skład Rejonu I Obwodu AK Lubartów. Zorganizował oddział partyzancki, który w maju 1944 roku przekształcono w VI pluton zgrupowania oddziałów 8. Pułku Piechoty Legionów AK.

Był poszukiwany przez NKWD powrócił do podziemia i odtworzył swój oddział partyzancki. Mianowano go dowódcą oddziałów Obwodu WiN Lubartów. Nie skorzystał z amnestii, walczył do końca, obejmując komendę nad wszystkimi grupami zbrojnymi z terenu byłego Inspektoratu WiN Lublin. W wyniku zdrady podkomendnego ujawnione zostało jego miejsce pobytu. W dniu 21 maja 1949 r., będąc w sytuacji bez wyjścia odebrał sobie życie, detonując granat. "Uskok” został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama