Reklama

Reklama

Ważny termin dla emerytów i rencistów dorabiających do świadczeń

Opublikowano: 27 lutego 2021 08:50
Autor: oprac. Joanna Niećko | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Ważny termin dla emerytów i rencistów dorabiających do świadczeń | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Osoby dorabiające w ubiegłym roku do wcześniejszej emerytury lub do renty, muszą złożyć specjalne oświadczenie. Chodzi o poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach. Termin złożenia oświadczenia mija 1 marca.

Reklama

- Emeryci i renciści powinni powiadomić ZUS o przychodach, od których składki na ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe. Chodzi więc między innymi o ubiegłoroczne wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy-zlecenia, przychody z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej czy z prowadzenia działalności gospodarczej. Rozliczeniu podlegają również zarobki z pracy za granicą - wyjaśnia Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

W związku z tym świadczeniobiorcy muszą dostarczyć do ZUS zaświadczenia o swoich przychodach z 2020 roku, w rozbiciu na poszczególne miesiące. Dokumenty wystawiają zakłady pracy. Osoby prowadzące własne firmy, muszą napisać oświadczenie samodzielnie. W ich przypadku za przychód uznaje się deklarowaną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Ustawowy termin dostarczenia informacji mija z końcem lutego, ale w tym roku jest to niedziela, dlatego dokumenty należy przesłać do ZUS do 1 marca.

- Takie rozliczenie jest konieczne, bo rencistów i wcześniejszych emerytów obowiązują limity w dorabianiu do świadczeń. Przekroczenie progu przychodów ma wpływ na wysokość świadczeń należnych za ubiegły rok - dodaje Małgorzata Korba. 

Limity nie obowiązują osób, które mają prawo do emerytury po ukończeniu 60 lat w przypadku kobiet, a w przypadku mężczyzn - 65 lat. Te osoby nie muszą informować ZUS o przychodach osiągniętych po ukończeniu wieku emerytalnego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.