Na złożenie złożenie uwag dotyczących planu ogołnego mieszkańcy Lublina mieli niecały miesiąc - 29 dni. W Gdańsku mieszkańcy dostali na to 44 dni, w Warszawie 88.
W stolicy termin został wydłużony. Stało się to "w związku z licznymi głosami mieszkańców" - czytamy na subdomenie oficjalnego portalu Urzędu m.st. Warszawy. Lublinianie nie dostali takiej możliwości. Mimo to złożyli ostatecznie blisko 3,5 tys. wniosków.
Czy uwag byłoby jeszcze więcej, gdyby dostali więcej czasu, procedury były prostsze a dostęp do danych łatwiejszy? Tak uważają krytycy projektu i harmonogramu prac nad nim obowiązującego w Lublinie.
Głosowanie później, uwagi bez zmian
W czerwcu pojawiła się możliwość wydłużenia prac nad planem. Prezydent Nawrocki podpisał nowelizację ustawy pozwalającej na taki krok. Władze Lublina zdecydowały, że głosowanie nad tym planem ogólnym w Radzie Miasta odbędzie się pod koniec sierpnia, a nie pod koniec czerwca. Ale głosy o przedłużeniu również terminu składania formalnych uwag do projektu nie zostały wysłuchane.
- Wydłużenie ustawowego terminu uchwalenia planów ogólnych, jedynie o dodatkowe dwa miesiące w okresie wakacyjnym, traktujemy przede wszystkim jako dodatkowy czas na analizę blisko 3,5 tys. uwag zgłoszonych przez mieszkańców w trakcie niedawno zakończonych konsultacji społecznych i przygotowanie dokumentu w jak najlepszym kształcie - odpowiada na nasze pytania Joanna Stryczewska z biura prasowego ratusza. - Na obecnym etapie kluczowe jest rzetelne rozpatrzenie wszystkich zgłoszonych postulatów. Jednocześnie dla wszystkich zainteresowanych zostaną zorganizowane dodatkowe spotkania informacyjne poświęcone planowi ogólnemu, a miejscy planiści będą odpowiadali na pytania mieszkańców i wyjaśniali jego założenia.
Nie ma czasu na wydłużenie konsultacji, jest na inne sprawy
Dziś do mediów trafiła z ratusza informacja mówiąca o tym, że: “Miasto Lublin zaprasza do udziału w cyklu dodatkowych spotkań informacyjnych dotyczących Planu Ogólnego. Już teraz każdy zainteresowany może zgłosić swoje pytania i wątpliwości poprzez specjalny formularz internetowy. Odpowiedzi na najważniejsze z pytań pojawią się podczas otwartych spotkań w dzielnicach.”
W informacji prasowej znalazła się też wypowiedź prezydenta miasta:
– Dziękuję wszystkim mieszkankom i mieszkańcom, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych i podzielili się swoimi uwagami do projektu planu ogólnego. Wszystkie są obecnie szczegółowo analizowane. Jednocześnie wiemy, że ten nowy dokument budzi wiele pytań i wątpliwości. Jego strukturę, zakres oraz zbyt krótki czas wdrożenia określiła nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2023 roku. Dlatego zapraszamy na dodatkowe spotkania informacyjne, podczas których wyjaśnimy założenia planu ogólnego, jego znaczenie oraz różnice między nim a miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Zależy nam, aby każda zainteresowana osoba miała dostęp do rzetelnych informacji i mogła lepiej zrozumieć proponowane zapisy nowego dokumentu – mówi Krzysztof Żuk.
Pytania, spotkania
Co jeszcze zawiera przekazana dziś informacja? Biuro prasowe pisze:
“Konsultacje społeczne projektu Planu Ogólnego Miasta Lublin zakończyły się 12 czerwca. W wyznaczonym terminie wpłynęło blisko 3,5 tys. uwag, które obecnie są szczegółowo analizowane przez zespół projektowy.
Niezależnie od zakończenia formalnego etapu konsultacji, Miasto Lublin realizuje dalsze działania informacyjno-edukacyjne. W ramach cyklu otwartych spotkań informacyjnych w dzielnicach miejscy planiści odpowiedzą na pytania mieszkańców, wyjaśniając założenia i znaczenie planu ogólnego oraz zasady jego funkcjonowania. Spotkania mają charakter informacyjny i nie stanowią części procedury konsultacyjnej, ale będą okazją do uzyskania wyjaśnień oraz rozwiania wątpliwości.”
Pytania do projektu Planu Ogólnego Miasta Lublin można zgłaszać do 6 lipca do północy za pośrednictwem formularza internetowego dostępnego na stronie decyduje.lublin.eu.
Kiedy pierwsze spotkanie?
Pierwsze spotkanie odbędzie się 30 czerwca (wtorek) o godz. 16.00 w Ratuszu przy Pl. Łokietka 1 (sala nr 2). Następnie miejscy planiści będą spotykali się z zainteresowanymi osobami w kolejnych częściach miasta.
"Harmonogram spotkań i miejsca punktów informacyjnych zostaną dopasowane do zgłaszanych pytań oraz zainteresowania z poszczególnych dzielnic. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.Miasto planuje uchwalenie planu ogólnego do końca sierpnia na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta." - tak kończy się przesłany komunikat.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.