Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich "Polanka” zorganizują webinarium pt. "Co pszczelarz o zafałszowaniach wosku wiedzieć powinien, nawet jeśli nie wie, o co zapytać". Uczelnia wyjaśnia, że problem zafałszowań wosku pszczelego jest istotny, bo zaraz po miodzie jest jednym z najważniejszych produktów pszczelich wykorzystywanym nie tylko w pszczelarstwie, ale w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w przemyśle farbiarskim, zbrojeniowym, metalurgicznym, farmaceutycznym czy kosmetycznym.
- Prezentacja innowacyjnego urządzenia WAXO, o którym mowa będzie podczas webinarium, skierowana jest głównie do środowiska związanego z pszczelarstwem. Z powodu powszechnego fałszowania wosku pszczelego istnieje bowiem zapotrzebowanie na metodę, która w sposób szybki i tani pomoże odróżnić wosk naturalny i wosk modyfikowany. Fałszowanie wosku stało się w ostatnim czasie nagminne, gdyż nie istnieją procedury nakazujące rutynową kontrolę jakości wosku jako surowca wprowadzanego na rynek. Wzrastająca świadomość problemu wytworzyła więc potrzebę kontroli wosku pszczelego dostępnego na rynku - informuje Magdalena Drwal z Centrum Prasowe UMCS
W ramach webinarium zostanie poruszonych kilka kwestii: "Wpływ zafałszowań wosku pszczelego na rozwój osobniczy pszczoły miodnej” - mgr inż. Magdalena Chęć, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS, "Skutki zafałszowań wosku w praktyce pszczelarskiej” - dr hab. Krzysztof Olszewski, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, "WAXO – innowacyjny analizator wosku” - prof. dr hab. Mariusz Gagoś, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS, dr Jan Wawryszczuk, dr Marek Pietrow, Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS, "Możliwości komercyjnego wykorzystania WAXO” - Anna Grzegorczyk, Dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Technologii UMCS. Odbędzie sie też dyskusja połączona z odpowiedziami na pytania zadane przez uczestników podczas trwania webinarium.
Moderatorem spotkania będzie Piotr Skorupa - prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich "Polanka". Udział w webinarium jest nieodpłatny i nie obowiązują zapisy.
Wydarzenie w formie online odbędzie się w piątek (29 stycznia) o godz. 18.00 i będzie transmitowane w mediach społecznościowych organizatorów, czyli na Facebooku Centrum Transferu Wiedzy i Technologii UMCS oraz kanale Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich "Polanka” na platformie YouTube.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.