Reklama

Reklama

W czwartek manifestacja "Wspieramy sędziów niezależnych" w Lublinie. Aktywiści: Nasze protesty nie wygasną, dopóki trwają rządy bezprawia

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

W czwartek manifestacja "Wspieramy sędziów niezależnych" w Lublinie. Aktywiści: Nasze protesty nie wygasną, dopóki trwają rządy bezprawia  - Zdjęcie główne

W czwartek manifestacja "Wspieramy sędziów niezależnych" w Lublinie | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W obronie sędziów: Beaty Morawiec, Igora Tuleyi i Pawła Juszczyszyna odbędzie się manifestacja w ramach której uczestnicy solidaryzują się z zawieszonymi sędziami i żądają przywrócenia ich do pracy.

Reklama

Trójka sędziów zawieszona

W grudniu 2019 roku sędziowie Izby Pracy Sądu Najwyższego orzekli, że Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa unijnego i w rozumieniu prawa krajowego. Natomiast, w kwietniu 2020, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał zawieszenie przepisów pozwalających na działanie Izby Dyscyplinarnej w sprawach dyscyplinarnych sędziów. 

W październiku 2020 roku Izba Dyscyplinarna SN nieprawomocnie uchyliła immunitet krakowskiej sędzi Beacie Morawiec. Starała się o to prokuratura, któa chciała postawić sędzi zarzuty m.in. korupcji i przywłaszczenia środków publicznych. Izba postanowiła o zawieszeniu Morawiec w czynnościach służbowych i obniżeniu jej wynagrodzenia o połowę. Z kolei w listopadzie tego samego roku Izba prawomocnie uchyliła immunitet warszawskiemu sędziemu Igorowi Tuleyi. Wjego przypadku prokuratura chciała postawić sędziemu zarzuty m.in. przekroczenia uprawnień i bezprawnego ujawnienia informacji z postępowania. Izba zdecydowała też o zawieszeniu sędziego Tulei w czynnościach orzeczniczych i obniżeniu jego uposażenia o 25 procent. Natomiast w lutym 2020 roku Izba Dyscyplinarna SN zawiesiła w czynnościach sędziego Pawła Juszczyszyna i o 40 proc. obniżyła jego wynagrodzenie. Powodem było to, że Juszczyszyna, rozpatrując apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nową Krajową Radę Sądownictwa był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji.

18 dzień miesiąca dniem solidarności z sędziami

Dlatego Komitet Obrony Demokracji Region Lubelski zorganizuje manifestację "Wspieramy sędziów niezależnych". W zapowiedzi wydarzenia na portalu społecznościowym Facebook poinformowano, że 18 dzień miesiąca jest dniem solidarności z sędziami. Aktywiści stają wtedy, jako obywatelki i obywatele pod sądami w całej Polsce, aby wesprzeć środowisko sędziów i wspólnie żądać przywrócenia do pracy odsuniętych od orzekania sędziów - Pawła Juszczyszyna, Beaty Morawiec i Igora Tuleyi. Pomysłodawcy manifestacji dodają, że ich zdaniem obecnie upolityczniona prokuratura wystąpiła o przymusowe doprowadzenie sędziego Tuleyi.

- W początkach rządów PiS atak na wymiar sprawiedliwości był szokiem dla nas wszystkich. Łańcuchem świateł otaczaliśmy budynki sądów i zapewnialiśmy, że będziemy trwać w ich obronie, nie przeczuwając, jak daleko ta władza się posunie. Wszyscy niezależni sędziowie, którzy dochowali wierności Konstytucji potrzebują naszej solidarności. Będziemy wspierać tych sędziów i prokuratorów, którzy nie lękali się sprzeciwić niszczeniu praworządności. Nasze protesty nie wygasną, dopóki trwają rządy bezprawia - czytamy w zapowiedzi na Facebooku.
 
Manifestacja odbędzie się w czwartek (18 marca) pod Sądem Okręgowym przy ul. Krakowskie Przedmieście i zacznie sie o godzinie 17.00. W związku z sytuacją epidemiczną, inicjatorzy apeują o zachowywanie dostansu społecznego i zakłożeniu maseczek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy