Reklama

Reklama

Terytorialsi z lubelskiej brygady przeszli szkolenie konne. Wspólnie z Brytyjczykami

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Lubelscy terytorialsi i brytyjscy kawalerzyści przeszli wspólne szkolenie konne.

Reklama

W Kierzbuniu (województwo warmińsko-mazurskie) odbyło się wspólne szkolenie brytyjskich kawalerzystów i pododdziału konnego 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- Celem treningu taktycznego z wykorzystaniem koni była wymiana doświadczeń w zakresie użycia koni do realizacji takich zadań, jak pokonywanie stref niebezpiecznych i przeszkód terenowych, działania rozpoznawcze oraz transport wyposażenia wojskowego. Trening został przeprowadzony z inicjatywy żołnierzy z Pułku Kawalerii Armii Brytyjskiej (The Royal Lancers) stacjonujących w Polsce w ramach sił NATO. Szkolenie zaplanował i zorganizował pododdział konny 2 Lubelskiej Brygady OT - informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.

- Zadania realizowaliśmy w terenie trudno dostępnym dla pojazdów mechanicznych, gdzie występuje duża liczba dolin, wzgórz, wód rzeczno-jeziornych oraz zwartych terenów leśnych.  Szkolenie potwierdziło, że konie, jako alternatywny środek transportu w tych warunkach, są niezawodne ze względu na ciche i sprawne przemieszczanie, możliwość szybkiego pokonywania terenu podmokłego, zalesionego, pokonywania długich dystansów bez dodatkowego zabezpieczenia logistycznego – powiedziała kpr. Karolina Salamon, kierująca programem wykorzystania koni w 2 LBOT.  

- Wspólny trening jeździecki był fantastycznym doświadczeniem. Sposób wykorzystania koni w WOT do pokonywania trudnego terenu, jest interesującą taktyką, której nie stosujemy w armii brytyjskiej, tym bardziej było to wyjątkowe doświadczenie. Wielu naszych żołnierzy ma doświadczenie w jeździe konnej, a wysoko wykwalifikowani instruktorzy z 2 LBOT zadbali o to, aby było to ciekawe i pełne wyzwań szkolenie. Podczas naszego pobytu w Polsce intensywnie współpracowaliśmy z WOT i wiele się od nich nauczyliśmy, to jest współpraca, która będzie trwała przez wiele lat - powiedział por. Dan Evans, uczestnik szkolenia, rzecznik prasowy The Royal Lancers (Prince of Wales Troop).  

2 LBOT jako pierwsza brygada WOT zaczęła wdrażanie koni, m.in. do transportu uzbrojenia i wyposażenia w terenie trudno dostępnym. W październiku 2021 roku lubelscy terytorialsi po raz pierwszy wykorzystali konie w ramach operacji pk. „Silne Wsparcie”, do zabezpieczenia terenów przygranicznych z Białorusią. O skierowaniu patroli konnych na granicę zdecydowała, m.in. mobilność koni w trudnym terenie, możliwość transportu dodatkowego wyposażenia, szybkość przemieszczania, duży zasięg działania, głębokość obserwacji oraz błyskawiczna reakcja na zagrożenie. Patrole konne 2 LBOT na granicy są nadal realizowane.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy