Reklama

Reklama

Tarcza antykryzysowa 6.0. Lubelski ZUS przypomina o wymaganych dokumentach

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Tarcza antykryzysowa 6.0. Lubelski ZUS przypomina o wymaganych dokumentach - Zdjęcie główne

Niedługo wejdzie w życie tarcza antykryzysowa 6.0. mająca pomóc przedsiębiorcom w trakcie pandemii | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Przedsiębiorcy niedługo będą mogli skorzystać z tarczy antykryzysowej 6.0., która umożliwia zwolnienie ze składek za listopad. ZUS przypomina, że jednym z warunków umorzenia jest złożenie do końca grudnia, dokumentacji rozliczeniowej.

Reklama

Z powodu pandemii koronawirusa rząd wprowadza pomoc finansową dla firm i przedsiębiorców, którzy np. odnotowali straty. Są to ustawy nazywane tarczą antykryzysową. Niedługo w życie wejdzie ustawa, dzięki której będzie można umorzyć składki za listopad płatnikom z około czterdziestu branż. Z opłat mogą być zwolnione podmioty, które powstały przed 1 lipca i których przeważająca działalność na 30 września była oznaczona kodami PKD wymienionymi w ustawie. Z kolei przychód przedsiębiorcy z tej działalności w listopadzie musiał spaść o co najmniej 40% w porównaniu z ubiegłym rokiem. To nie wszystkie warunki. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych koniecznie trzeba przesłać dokumenty rozliczeniowe za listopad. 

- Chcemy, aby z nowej odsłony tarczy skorzystało jak najwięcej firm. Dlatego przypominamy o złożeniu deklaracji rozliczeniowych. Firmy, które nie złożą do końca roku rozliczeń, nie otrzymają zwolnienia z opłacania składek za listopad. Niestety zauważyliśmy, że osoby prowadzące działalność czasem zapominają o terminowym przekazaniu dokumentów - mówi Agata Wiśniewska-Półtorak, dyrektor Departamentu Realizacji Dochodów w Centrali ZUS. 

Wniosek o zwolnienie ze składek za listopad będzie można złożyć do końca stycznia przyszłego roku. 

Z kolei przesłanie deklarcji za listopad nie dotyczy płatników ustwowo zwolnionych z comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych. Dokumenty dla takiej grupy przygotowuje ZUS.

Dodatkowo, jest też grupa, która nie musi rozliczać się sama. To przedsiębiorcy, którzy opłacają składki wyłącznie na własne ubezpieczenia (lub tylko za siebie i tzw. osoby współpracujące), jeżeli w ostatnio złożonych dokumentach zadeklarowali minimalne składki.

- Minimalna podstawa wymiaru składek wynosi: 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego albo 30% minimalnego wynagrodzenia. Może to być również kwota ustalona indywidualnie od dochodu – w przypadku firm korzystających z tzw. „małego ZUS” - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy