Reklama

Reklama

Stare Miasto. Co z oświetleniem Bramy Krakowskiej?

Opublikowano: śr, 10 mar 2021 17:17
Autor: | Zdjęcie: DSM

Stare Miasto. Co z oświetleniem Bramy Krakowskiej? - Zdjęcie główne

Brama Krakowska | foto DSM

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Miasto czeka na odpowiednie decyzje, żeby zacząć montaż instalacji iluminacyjnej Bramy Krakowskiej. O działania związane z tą inwestycją niedawno pytał Marcin Nowak - wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin.

Reklama

Co z planami oświetlenia Bramy Krakowskiej?

Z pytaniem dotyczącym zakresu działań związanych z montażem instalacji iluminacyjnej na Bramie Krakowskiej do prezydenta Lublina, zwrócił się wiceprzewodniczący Rady Miasta - Marcin Nowak (klub prezydenta Krzysztofa Żuka).

- Według posiadanej przeze mnie wiedzy, zadanie to miało zostać wykonane w roku ubiegłym, zaś dokumentacja techniczna dotycząca niniejszej kwestii znajduje się obecnie w Wydziale Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Lublin. W związku z powyższym, proszę o szczegółowe przedstawienie mi dotychczasowych działań, planów tudzież środków finansowych (zarówno tych wykorzystanych, jak i zaplanowanych) na realizację tego przedsięwzięcia - napisał w interpelacji Marcin Nowak.

30 tys. zł na projekt

W odpowiedzi Artur Szymczyk - zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju poinformował, że na podstawie wniosku Rady Dzielnicy Starego Miasta w Lublinie z 9 maja 2019 roku na przygotowanie dokumentacji technicznej instalacji iluminacji Bramy Krakowskiej zostało przeznaczone 30 tys. zł. 

- Wspólnie z Panem Markiem Poznańskim – Managerem Starego Miasta został ustalony zakres oraz możliwości iluminacji w celu określenia jak najlepszych warunków eksploatacji pod względem walorów estetycznych (wyeksponowania szczegółów architektonicznych budowli) jak i przygotowania scenariuszy oświetlenia w zależności od potrzeb i okoliczności np. miejskich eventów - wyjaśnia Artur Szymczyk w odpowiedzi. 

Dodał również, że mając takie założenia i warunki z PGE Dystrybucja S.A. odnośnie przyłączenia iluminacji do sieci elektroenergetycznej i warunki techniczne z Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie został wybrany projektant – biuro projektowe Techart Maciej Kubiński. Podpisana umowa z  3 października 2019 r. opiewała na kwotę 15 375 zł (brutto), w tym za wykonanie dokumentacji technicznej 14 125 zł (brutto) oraz nadzór autorski 1 250 zł (brutto). Prace przedprojektowe i projektowe zostały wykonane i na podstawie złożonej faktury zapłacone zostało wynagrodzenie projektantowi. 

- W tym też czasie wpłynął wniosek z Rady Dzielnicy Starego Miasta w Lublinie o przekazaniu i przeznaczeniu środków z rezerwy celowej na inne zadania np. Akcja "Weekend dzielnicy Stare Miasto – poznajmy się”. Przekazane fundusze zostały wykorzystane m.in. przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Lublin na akcje prowadzone na Starym Mieście. W ten sposób niewykorzystane środki, które pozostały z projektu iluminacji Bramy Krakowskiej uchwałami Rady Dzielnicy Stare Miasto w roku 2019 zostały spożytkowane na inne zadania - napisał Szymczyk. 

Czekają na decyzje

Poza tym, zastępca prezydenta zaznaczył, że z posiadanych przez Wydział Inwestycji i Remontów środków z Rady Dzielnicy Starego Miasta została wykonana dokumentacja techniczna niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę i na realizację zadania. Projekt został uzgodniony przez PGE Dystrybucja S.A., Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie i pozytywnie oceniony przez Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lublinie i Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz uzyskał stosowne pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych. - Tak uzgodniona dokumentacja została złożona na pozwolenie na budowę i obecnie czekamy na wydanie decyzji - poinformował Szymczyk.

Na inwestycję póki co trzeba 480 tys. zł

Przy okazji, podkreslił, że w zeszłym roku nie zostały przeznaczone żadne środki finansowe na prace budowlane związane z wykonaniem instalacji iluminacji świetlnej. Wyjaśnił, że również w budżecie miejskim na 2021 r. nie zostały zaplanowane wydatki na realizację tego zadania.

- Zgodnie z kosztorysem inwestorskim opracowanym przez projektanta szacunkowy koszt wykonania zadania na dzień dzisiejszy wynosi ok. 480 000,00 zł (brutto), ale dokładna wartość będzie możliwa do określenia po przeprowadzeniu postępowania przetargowego i wyłonieniu wykonawcy robót - podsumowuje Artur Szymczyk.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy