Reklama

Reklama

Stan wyjątkowy: Lublin wesprze finansowo ośrodek dla imigrantów? To propozycja prezydenta miasta

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Stan wyjątkowy: Lublin wesprze finansowo ośrodek dla imigrantów? To propozycja prezydenta miasta - Zdjęcie główne

Lublin wesprze finansowo ośrodek dla imigrantów? To propozycja prezydenta miasta | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, gdzie koczują imigranci, którzy chcą dostać się do Polski, prezydent Lublina zaproponował pomoc. Chodzi o przekazanie pieniędzy z budżetu miasta na rzecz ośrodka, który powstał specjalnie dla uchodźców. Decyzję podejmą miejscy radni.

Reklama

Na polsko-białoruskiej granicy koczują imigranci m.in. z Afganistanu, Syrii i Iraku, którzy próbują nielegalnie przekroczyć granicę. Dlatego polski rząd wprowadził 30-dniowy stan wyjątkowy, który obowiązuje w części województwa lubelskiego i województwa podlaskiego. W przypadku Lubelszczyzny chodzi o powiat bialski i powiat włodawski. Stan wyjątkowy miał obowiązywać do 1 października, ale został przedłużony o kolejne 60 dni.

Natomiast w rejonie samej granicy znaleziono zwłoki imigrantów, ale uratowano też uchodźców, którzy utopiliby się na bagnach.

Przygraniczna Gmina Michałowo (województwo podlaskie) zdecydowała, że w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej powstanie Punkt Pomocy Osobom Potrzebującym. Ma być w nim udzielana pomoc imigrantom przekraczającym granicę. Mają być im przekazywane ubrania, buty i koce. Będzie to też miejsce do spania i z ciepłymi posiłkami. Radni gminy zdecydowali, że powstanie takie miejsce w kilka dni po tym jak we wsi Szymki zatrzymano ponad 20 uchodźców (kobiet i ośmiorga dzieci). Nie chcieli wejść do placówki Straży Granicznej w Michałowie, czy wsiąść do samochodów.

- Już wszystko organizujemy. Ustalamy zakres dyżurów, które na stałe będą pełnić strażacy ochotnicy - dwóch w dzień i jeden w nocy, bowiem nasz punkt pomocy dla uchodźców będzie się mieścił w budynku OSP Michałowo. To ważne również dlatego, że jest tam karetka i ratownicy medyczni. Uważam, że będziemy gotowi w ten poniedziałek (4.10). A koszty? Koszty są niewielkie, najważniejsze że będziemy pomagać ludziom - mówił Marek Nazarko, burmistrz Michałowa.

W czwartek (7 października) Krzysztof Żuk - prezydent Lublina stwierdził, że wobec sytuacji imigrantów nikt nie może być obojętny. Dlatego zwróci się do radnych, żeby na najbliżej sesji Rady Miasta Lublin wyrazili zgodę na przekazanie 50 tys. zł z budżetu Lublina na wsparcie Punktu.

- Niepewność, strach, przerażenie małego dziecka - czytamy na profilu Facebook, Krzysztofa Żuka. - W tej tragicznej sytuacji, jaka rozgrywa się na naszej granicy z Białorusią działania władz gminy Michałowo są godne najwyższej pochwały.

Sesja planowana jest na 21 października.

 
 
                                                                                                                                                             

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy