reklama
reklama

Poszukiwacze IPN znaleźli szczątki. Szukali grobów więźniów z Zamku Lubelskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Poszukiwacze IPN znaleźli szczątki. Szukali grobów więźniów z Zamku Lubelskiego - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z Lublina Na cmentarzu przy ul. Unickiej zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN szukał miejsc pochówku osób straconych w więzieniu na Zamku Lubelskim.
reklama

W ostatnim czasie zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził kolejny etap prac poszukiwawczych na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie. Celem było odnalezienie miejsc pochówku osób straconych w więzieniu na Zamku Lubelskim na mocy wyroków orzeczonych przez sądy wojskowe.
 
- W trakcie pierwszych dni prac przebadano jedną jamę grobową oraz sąsiadujący z nią plac ziemny. Na głębokości 1, 80 m ujawniono szczątki należące do mężczyzny, które spoczywały w pozostałościach trumny bądź skrzyni. Szkielet zachował się w układzie anatomicznym. Układ szczątków oraz ich cechy antropologiczne (wiek, wzrost) wskazują, że mogą należeć one do poszukiwanej ofiary zbrodni sądowej zabójstwa dokonanego w więzieniu na Zamku w Lublinie - informuje Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
 
 
Przebadano trzy sąsiadujące ze sobą groby.
 
- W pierwszym z nich, po podjęciu szczątków osoby pochowanej w latach 70. XX w., ujawniono pozostałość wkopu sięgającego do głębokości 2, 20 m. Nie odnaleziono jednak szczątków ludzkich. W kolejnych jamach grobowych, pod wtórnymi warstwami pochówków, odnaleziono pozostałości szczątków dwóch osób, pochowanych przypuszczalnie w drewnianych skrzyniach lub trumnach. Szczątki zostały najprawdopodobniej wyekshumowane w latach 60. XX w., podczas pogłębiania grobów pod wtórne pochówki. Wiele wskazuje na to, że zostały one przeniesione w inne, nieoznaczone miejsce na cmentarzu - dodaje Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
 
Szczątki trafiły do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM w Lublinie. Tam zostaną poddane szczegółowym badaniom medycznym oraz próbie identyfikacji genetycznej.
 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama