W trakcie najbliższej sesji Rady Miasta Lublin (25 marca) zostaną podjęte dwie uchwały w sprawie nadania nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin ks. Andrzejowi Szostkowi i siatkarzowi Tomaszowi Wójtowiczowi. Tytuł jest wyrazem naszej wdzięczności i wielkiego uznania dla zasług związanych z budowaniem prestiżu i wzmacnianiem pozycji międzynarodowej Lublina.
Projekt uchwały w sprawie ks. Andrzeja Szostka przygotowali radni klubu prezydenta Krzysztofa Żuka. Przekonują w nim, że jest on wybitnym, światowej sławy filozofem i etykiem, który od wielu lat związany jest z Lublinem, w którym pracuje zawodowo. W latach 1998-2004 sprawował funkcję rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, a obecnie związany jest z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej. Jest laureatem nagród i wyróżnień, w tym Krzyża Kawalerskiego, Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Medalu Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalu 75-lecia Misji Jana Karskiego.
- Do Prezydenta Miasta Lublin zostało skierowane pismo (interpelacja) wnioskujące o nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin dla Księdza Profesora Andrzeja Szostka. Prezydent Miasta Lublin zgłasza inicjatywę uchwałodawczą celem podjęcia przedmiotowej uchwały - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.
Z kolei projekt w sprawie Tomasza Wójtowicza przygotowali w większości radni Prawa i Sprawiedliwości. Wójtowicz jest złotym medalistą mistrzostw świata (1974) i igrzysk olimpijskich (1976), zdobywcą PEMK, nominowany do grona najlepszych "8" siatkarzy świata i amerykańskiej galerii siatkarskich sław - Volleyball Hall of Farne. Był nominowany do nagrody dla siatkarza stulecia w wielkim plebiscycie organizowanym przez FIVB, a w 2002 jako pierwszy Polak trafił do siatkarskiej Galerii Sław mieszczącej się w Holyoke. Został dwukrotnie odznaczony złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Dwukrotnie - w latach 1974/75 i 1982/83 - wybierany był siatkarzem sezonu w plebiscycie "Przeglądu Sportowego".
- Swoją wybitną postawą Tomasz Wójtowicz rozsławił miasto Lublin w Polsce i na całym świecie, a przyznane honorowe obywatelstwo stanowi jedynie namiastkę wdzięczności jaką pragniemy wyrazić jako mieszkańcy. Dziękujemy za ogromny wysiłek, który podjął Pan na rzecz krzewienia siatkówki w naszym mieście. Właśnie dzięki takim postaciom Lublin stał się miejscem, z którym młodzi ludzie chcą związać swoją przyszłość i poświęcić się dla rozwijania piłki siatkowej, ponieważ w ich świadomości żyje tradycja tego sportu w Kozim Grodzie, która jest dziełem Tomasza Wójtowicza i jego pokolenia. Owocem tego zjawiska jest dzisiejszy rozwój drużyny siatkarskiej LUK Politechnika Lublin - czytamy w projekcie uchwały.
Poza tym, w lutym radny Piotr Breś (PiS) skierował do Krzysztofa Żuka - prezydenta Lublina, interpelacje by nadać siatkarzowi tytuł Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin. Dodatkowo w lutym na ręce przewodniczącego Rady Miasta Lublin został skierowany wniosek grupy radnych, będący pochodną interpelacji Bresia, a zarazem tożsamy w swej treści z interpelacją, poszerzony jednak o prośbę o przyspieszenie prac nad nadaniem Honorowego Obywatelstwa z uwagi na zły stan zdrowia Wójtowicza.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.