Reklama

Reklama

Seniorzy z Lublina sprawdzili jak działają usługi na rzecz osób starszych

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fundacja Wolności

Seniorzy z Lublina sprawdzili jak działają usługi na rzecz osób starszych - Zdjęcie główne

Seniorzy z Lublina sprawdzili jak działają usługi na rzecz osób starszych | foto Fundacja Wolności

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Seniorzy współpracujący z Fundacją Wolności przeprowadzili audyty usług na rzecz starszych mieszkańców Lublina. Sprawdzili jak działają m.in. Domy Pomocy Społecznej, usługi opiekuńcze, Rada Seniorów i program szczepień przeciwko grypie. Wyniki w formie wystawy są do przeczytania pod CSK.

Reklama

Audyt wzbogaci miejski program aktywizacji seniorów
 
W tym roku seniorzy współpracujący z Fundacją Wolności przeprowadzili audyty usług społecznych na rzecz starszych mieszkańców Lublina. Wolontariusze analizowali koszty i specyfikę działania Domów Pomocy Społecznej, usług opiekuńczych, funkcjonowanie Rady Seniorów, Poradnik Lubelskiego Seniora wydawany przez Urząd Miasta i program bezpłatnych szczepień dla seniorów przeciw grypie. W przeprowadzenie audytów zaangażowało się w 19 seniorów. W trakcie spotkań uczestnicy również m.in. omówili tegoroczny Budżet Obywatelski, przeprowadzili wideo rozmowę z władzmi miasta, rozmawiali o budżecie miasta, sytuacji epidemicznej. Oprócz tego, przeprowadzono np. warsztaty dziennikarskie, fotograficzne, teatralne, kontroli obywatelskiej w samorządzie.
 
- W efekcie audytów zostały zgłoszone pytania i uwagi do urzędu miasta, odbyły się dwa spotkania (w MOPR i Wydziale Projektów Społecznych) celem przedstawienia wyników audytów i rozmowy na ich temat. Dzięki przeprowadzonym analizom seniorzy (poprzez Fundację Wolności) zgłosili osiem uwag do Programu Wsparcia i Aktywizacji Społecznej Seniorów na terenie Miasta Lublin w latach 2021 – 2025 - informuje Krzysztof Jakubowski, Prezes Zarządu Fundacja Wolności. 
 
Wyniki audytu: są uwagi, ale i pochwały
 
Przedstawiono rekomendacje do poszczególnych tematów audytu. W kwestii Pordnika Lubelskiego Seniora zarekomendowano, że warto rozważyć zamieszczenie mapek z orientacyjnym zaznaczeniem poszczególnych punktów, np. bibliotek, tak by senior mógł szybko zorientować się, która lokalizacja jest dla niego najbardziej dogodna oraz uzupełnić poradnik o odnośniki do facebooka.
 
W przpadku szczepień dla seniorów stwierdzono, że Lublin może być przykładem dla innych miast, bo program szczepień jest dostepny w 44 przychodniach i ponosizone są najmniejsze koszty za pojedyncze szczepienie, czyli 40 zł.
 
Natomiast jeśli chodzi o Radę Seniorów, stwierdzono m.in., ze nie publikuje ona nigdzie informacji o swojej działalności oraz brakuje wiadomości na temat posiedzeń, podejmowanych uchwał i protkołów z sesji, a średnia frekwencja obecności członków na posiedzeniach wynosiła 80 proc. W 2018 i 2019 roku Rada podjęła tylko po jednej uchwale, dotyczącej propozycji wyboru komisji konkursowej w programie Miejsce przyjazne Seniorom i z protokołów nie wynika by Rada otrzymała jakiekolwiek akty prawa miejscowego do konsultacji.
 
Przeanalizowano też usługi opiekuńcze. Okazało się, że Lublin na tle innych miast, ponosi duże wydatki - w 2018 i 2019 po ponad 12 mln zł.
 
Z kolei wydatki na utrzymanie jednej osoby w DPS-ach prowadzonych przez miasto wynosiły w 2019 roku prawie 56 tys. zł, gdy w DPS-ach prowadzonych przez inne jednostki niecałe 22 tys. zł. Zaś opłata za pobyt osoby skierowanej do DPS-ów poza Lublinem wiązały się z kosztem na poziomie niewiele ponad 26 tys. zł. Oznacza to, że utrzymanie jednej osoby w miejskich DPS-ach jest ponad dwukrotnie droższe niż w przypadku pozostałych rozwiązań.
 
- Wyniki audytów opublikowaliśmy w formie wystawy, którą można oglądać na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur - dodaje Jakubowski.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy