Reklama

Reklama

Samorządowy Kongres Trójmorza. Kolejne regiony w sieci Trójmorza

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

Samorządowy Kongres Trójmorza. Kolejne regiony w sieci Trójmorza - Zdjęcie główne

III Samorządy Kongres Trójmorza | foto Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Drugiego dnia Kongresu Trójmorza podpisano umowy o Sieci Regionów Trójmorza pomiędzy 15 regionami-założycielami. Umowy podpisali nowi członkowie z Ukrainy i Rumunii.

Reklama

Podczas drugiego Dnia Samorządowego Kongresu Trójmorza swoje wystąpienie miał premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił rolę współpracy regionalnej w rozwoju i budowaniu bezpieczeństwa naszej części Europy.

- Trójmorze to nie tylko ożywiona współpraca gospodarcza, to też współdziałanie na polu nauki i kultury. Inicjatywa powinna odegrać kluczową rolę w powojennej odbudowie Ukrainy, zagwarantować jej bezpieczeństwo, szybszy rozwój ekonomiczny i infrastrukturalny. Budowane przez nas drogi, sieci energetyczne, połączenia kolejowe, wodociągi będą namacalnym dowodem, że integrujemy nasze ojczyzny - powiedział premier.

Wśród wystąpień otwierających uczestnicy mogli również wysłuchać minister klimatu i środowiska Annę Moskwę.

 

- To właśnie w Lublinie rozpoczęły się rozmowy o bezpieczeństwie energetycznym zanim jeszcze Europa podjęła ten dialog. Zima i wiosna zweryfikowały naszą suwerenną, przemyślaną i konsekwentną politykę energetyczną. Polska od 2015 roku nie zeszła ze ścieżki planowanych projektów, mimo zachęt do korzystania z gazociągów. Energetyka musi być filarem pracy inicjatywy Trójmorza. Mamy nadzieję, że tu, na Kongresie, powstaną projekty, które będą przykładem dla całej Europy - podsumowała minister Anna Moskwa.

Podpisanie umowy o Sieci Regionów Trójmorza

Najważniejszym punktem drugiego dnia wydarzenia było podpisanie umowy o Sieci Regionów Trójmorza pomiędzy 15 regionami-założycielami z Polski, Litwy, Słowacji, Węgier i Rumunii. Umowy podpisali jej nowi członkowie z Ukrainy i Rumunii.

Sieć Regionów Trójmorza została poszerzona o obwody Odeski, Chmielnicki, Zakarpacki, Lwowski i Rówieński.

Zorganizowany w Lublinie Kongres Trójmorza oraz Forum Gospodarcze to cykliczne, międzynarodowe wydarzenia gospodarcze, które  gromadzi zarówno przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, jak i sektora nauki i biznesu z 12 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza (Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier), a także przedstawicieli partnerów strategicznych (Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Niemiec) oraz regionów partnerskich z Europy Środkowej i Wschodniej.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy