Reklama

Reklama

Młodzi, lubelscy radni pytają o powody niedofinansowania miasta z rządowego programu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: JN

Młodzi, lubelscy radni pytają o powody niedofinansowania miasta z rządowego programu - Zdjęcie główne

Młodzieżowa Rada Miasta Lublin przygotowała pismo z pytaniem o powody nieprzyznania dofinansowania miastu. Filip Jastrzębski - przewodniczący MRM Lublin (z lewej) i Jakub Dwórnik - wiceprzewodniczący MRM | foto JN

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Mlodzieżowa Rada Miasta Lublin zwróci się do wojewody lubelskiego z pytaniem, dlaczego Lublin nie otrzymał dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i czy prawdą jest fakt, że pieniądze były rozdzielone według klucza partyjnego.

Reklama

W zeszłym tygodniu ogłoszono wyniki naboru projektów w ramach drugiego etapu rozdysponowywania środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Samorządy w województwie lubelskim otrzymały łącznie 313 mln zł, ale w przeciwieństwie do pierwszego etapu, który odbył się latem, nie wszyscy wnioskodawcy dostali pieniądze. Wśród samorządów, które nie otrzymały wsparcia jest np. Lublin, który złożył wniosek o dofinansowanie 10 inwestycji na łączną kwotę ponad 350 mln zł. Na liście lubelskich inwestycji było m.in. dokończenie budowy parku na Błoniach pod Zamkiem Lublelskim, budowa budynku szatniowo-szkoleniowego do boiska wielofunkcyjnego przy Lubelskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przy ul. Magnoliowej, budowa sali gimnastycznej i boisk przy I LO im. Stanisława Staszica przy Al. Racławickich, budowa przedłużeniea ul. Stadionowej, Węglarza i budowa ul. Dekutowskiego. 

Zdaniem np. opozycyjnych posłów czy władz Lublina, miasto nie dostało pieniędzy, bo nie rządzi nim samorząd w którym przewagę ma Prawo i Sprawiedliwość mające większość w Sejmie.

Sprawą zainteresowała się też Młodzieżowa Rada Miasta Lublin, która wystosuje pismo do Lecha Sprawki - Wojewody Lubelskiego. Młodzi radni podkreślają, że jako młodych mieszkańców Lublina bulwersuje ich taka decyzja rządu.

- Odbył się drugi nabór i Miasto Lublin nie otrzymało ani złotówki podobnie jak Puławy, Włodawa, Biała Podlaska, czyli duże miasta w naszym województwie. Pozostaje pytanie: dlaczego? Nie otrzymaliśmy żadnych informacji dotyczących powodów - mówi Filip Jastrzębski, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Lublin - Pojawiają się informacje w mediach, że być może było to przyznawane kluczem partyjnym. Sprawdzając, które gminy otrzymały środki, a które nie, można było zauważyć, że ponad 90 procent gmin, które dostały wsparcie, są gminami rządzonymi przez PiS. 

Stąd MRM składa pismo z zapytaniem o powody takiej decyzji, jakie kryteria Lublin musiałby spełnić, żeby dostać dofinansowanie, a jakich nie spełnił, przez co go nie otrzymał oraz czy prawdą jest fakt, że pieniądze były rozdzielone według klucza partyjnego, a nie merytorycznego. 

- Mam nadzieję, że Pan Wojewoda merytorycznie odpowie przede wszystkim młodym mieszkańcom naszego miasta na pytanie: dlaczego rząd nie chce pomóc Lublinowi, czyli największemu miastu po tej stronie Wisły w tym, aby inwestycje, które miały być przeprowadzone, muszą być odłożone - dodaje Jastrzębski. 

W piśmie młodzi radni pytają też, jak wytłumczayć młodym mieszkańcom miasta, że przez ciężki do zrozumienia brak wsparcia, będą musieli dłużej poczekać na choćby budowę sportowej infrastruktury przy I LO i LCKZiU czy ważnych ulic i przedłużeń. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy