Reklama

Reklama

Restauratorzy zwolnieni prawie całkowicie z opłat za ogródki? Decyzja na sesji Rady Miasta Lubllin

Opublikowano: 19 stycznia 2021 13:05
Autor: oprac. Joanna Niećko | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Restauratorzy zwolnieni prawie całkowicie z opłat za ogródki? Decyzja na sesji Rady Miasta Lubllin - Zdjęcie główne

Restauratorzy zwolnieni prawie całkowicie z opłat za ogródki? Decyzja na sesji Rady Miasta Lubllin | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Prezydent Lublina zaproponował, żeby restauratorzy i właściciele stoisk handlowych przez cały 2021 rok byli niemal całkowicie zwolnieni z opłat za zajęcie pasa drogowego pod ogródki gastronomiczne. Decyzja zapadnie na najbliższej sesji Rady Miasta.

Reklama

Z powodu pandemii koronawirusa od października zamknięte są restauracje i lokale gastronomiczne. Mogą tylko i wyłącznie sprzedawać jedzenie na wynos, a wiele z nich ma coraz większe straty finansowe. Żeby pomóc resuratorom, Krzysztof Żuk - prezydent Lublina skieruje pod obradt najbliższej (28 stycznia) sesji Rady Miasta projekt uchwały. Zgodnie z nim, resturatorzy mają być niemal całkowicie zwolnieni z opłat za wynajem powierzchni pod ogródki gastronomiczne. Proponowana stawka na 2021 rok miałaby wynieść symboliczny 1 grosz za 1 mkw.  powierzchni pasa drogowego i jest to maksymalna przewidziana przepisami obniżka (nie przewidują one stawki "0"). Podobną mieliby zapłacić właściciele stoisk handlowych w pasie drogowym. Dzienna stawka za średniej wielkości ogródek gastronomiczny wyniesie ok. 40 gr. Uchwała miałaby obowiązywać od 1 stycznia do końca tego roku.
 
Zdaniem prezydenta ogródki gastronomiczne cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców, co widać każdego sezonu m.in.na Starym Mieście czy Deptaku, gdzie jest ich wiele. Dodaje, że niestety epidemia pokrzyżowała plany mieszkańców, ale i restauratorów i w obecnej sytuacji ta druga grupa musi mierzyć się z kosztami, które przy zerowych obrotach są ogromnym obciążeniem.
 
- Lokalni przedsiębiorcy są ważnym elementem miejskiego systemu, dlatego szczególnie zależy nam, aby mogli oni przejść przez ten kryzys tak łagodnie, jak tylko jest to możliwe. Zdajemy sobie sprawę, że pomoc rządowa często bywa niewystarczająca, dlatego rozszerzamy lubelski pakiet wparcia dla przedsiębiorców, o kolejną formę wsparcia, obniżając maksymalnie odpłatność za wynajem powierzchni pod ogródki gastronomiczne oraz stoiska handlowe w pasie drogowym. Będziemy także dążyć do ujednolicenia stawek dla restauratorów na Starym Mieście i Deptaku, który znajduje się poza pasem drogowym - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 
Obniżenie stawek dla ogródków gastronomicznych nadal będzie obowiązywało również na Deptaku. Taka forma wsparcia jest cały czas możliwa w ramach obowiązującego Lubelskiego Pakietu Wsparcie dla Lokalnych Przedsiębiorców i Organizacji PozarządowychPakiet pozwala też na korzystanie z ulg dla podmiotów będących dzierżawcami lub najemcami nieruchomości należących do Gminy Lublin. Pomoc dotyczy również podatków lokalnych w postaci odraczania terminów płatności bądź rozłożenia płatności na raty.  
 
- Wydział Gospodarowania Mieniem rozpatruje wnioski o pomoc finansową składane przez prowadzących działalność gastronomiczną w lokalach przylegających do Deptaka. Przy ich procedowaniu nadal stosowane są wytyczne zawarte w deklaracji Prezydenta Miasta Lublin z pierwszego okresu pandemii oferujące restauratorom pomoc polegającą na obniżce stawki czynszu - informuje Justyna Góźdź z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. 
 
Poza tym, Miasto zainicjowało społeczno-informacyjną akcję #ratuJEMYgastro, której celem jest zwrócenie uwagi na trudną sytuację restauratorów oraz zachęcenie mieszkańców do wsparcia lokali w czasie trwania epidemii poprzez korzystanie z ich oferty. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.