reklama
reklama

Rejestracja i szczepienia przeciwko COVID-19 w Lublinie. Od poniedziałku szczepią się osoby po 70. i 80. roku życia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Rejestracja i szczepienia przeciwko COVID-19 w Lublinie. Od poniedziałku szczepią się osoby po 70. i 80. roku życia - Zdjęcie główne

Rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Od poniedziałku mogą zapisywać się kolejne grupy wiekowe | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Cały czas trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. W poniedziałek ruszą szczepienia osób powyżej 70. i 80. roku życia. Można też korzystać z bezpłatnego transportu do punktów szczepień, których w Lublinie jest 59.
reklama

Ruszą szczepienia kolejnych osób

27 grudnia w Polsce rozpoczęły się szczepienia przeciwko koronawirusowi. W pierwszej kolejności jest szczepiony m.in. personel medyczny. Z kolei od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia osób w wieku 80+, natomiast od 22 stycznia będą mogły zapisywać się osoby w wieku powyżej 70 lat. Dodatkową pomoc przy rejestracji otrzymają od Miasta osoby objęte wsparciem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

- Od początku pandemii dokładamy starań, aby nasi seniorzy i inne osoby wymagające wsparcia nie odczuwały jej negatywnych skutków. Obecnie ważne jest, aby bez problemu mogli dokonać rejestracji na szczepienia. Dlatego informujemy o tym w jaki sposób dokonać rejestracji i przypominamy, gdzie uzyskać odpowiedzi na pojawiające się pytania. Uzyskanie odporności na Covid-19 przywróci seniorom możliwość normalnego funkcjonowania bez obawy przed infekcją - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

Szczepienia dla osób po 80. i 70. roku życia zaczną się w poniedziałek (25 stycznia). Pozostałe osoby, czyli poniżej 70. roku życia, mogą zgłaszać się na szczepienie, a termin ich szczepienia będzie ustalany później.

Jak się zarejestrować?

Rejestracji na szczepienie można wykonać dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię pod numerem 989 – do tego sposobu rejestracji należy przygotować numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego, na który przesłany zostanie SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można zarejestrować siebie, swoich dziadków lub rodziców. Podczas rejestracji można wybrać dokładny termin oraz miejsce szczepienia.

Można również skontaktować się z wybranym punktem szczepień – aby zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień należy się z nim skontaktować telefonicznie lub mailowo. Jeżeli w wybranym punkcie szczepień nie ma dogodnego terminu można zadzwonić na infolinię NFZ pod numer 989, a konsultanci pomogą znaleźć inny punkt szczepień w pobliżu miejsca zamieszkania, z dogodnym terminem.

Trzecim sposobem jest rejestracja poprzez platformę pacjent.gov.pl, gdzie możliwa jest rejestracja elektroniczna – system zaproponuje dostępne terminy w punktach szczepień, które znajdują się blisko adresu zamieszkania. Jeśli żaden z proponowanych terminów lub miejsc nie będzie akceptowalny, należy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację. Po dokonaniu rejestracji, przesłane zostanie powiadomienie SMS o terminie i miejscu szczepienia. Aby skorzystać z tego sposobu rejestracji, należy posiadać Profil Zaufany.

Pomoc MOPR

Seniorzy będący mieszkańcami Lublina i korzystający ze wsparcia pomocy społecznej, mogą skorzystać przy rejestracji na szczepienia z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Pracownicy MOPR służą seniorom (w szczególności z grupy 80+) informacją o możliwości szczepień i zapisywania się na nie. Informacja do seniorów przekazywana jest telefonicznie za pośrednictwem osoby świadczącej usługi opiekuńcze, bądź bezpośrednio przez pracownika MOPR w miejscu zamieszkania seniora, w przypadku osób, które nie korzystają z usług opiekuńczych lub nie korzystają z telefonu.

Transport do punktów szczepień

Osoby mające trudność z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień na terenie Lublina mogą skontaktować się z powołanym przez Miasto koordynatorem ds. transportu, który dostępny jest pod nr tel.: 785 589 941 w godz. 7.30-15.30. Umawiając termin transportu, można także uzgodnić potrzebę obecności opiekuna na czas przejazdu. Dotyczy to osób rejestrujących się na szczepienie przez infolinię 989 lub elektronicznie. Natomiast jeżeli rejestracja odbywa się w punkcie szczepień, potrzebę zapewnienia transportu należy zgłosić w punkcie szczepień.

Z bezpłatnego transportu zorganizowanego przez Miasto Lublin, będą mogły skorzystać osoby niepełnosprawne, posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N, osoby posiadające I grupę inwalidzką z ww. schorzeniami i osoby powyżej 70. roku życia, mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień.

Przewozy na trasie dom - punkt szczepień - dom, świadczone będą w zależności od potrzeb i możliwości przewozowych. Zamówienia na nie należy zgłaszać co najmniej 3 dni przed wyznaczonym terminem szczepienia. W przypadku możliwości zrealizowania przewozu we wskazanym przez osobę uprawnioną terminie i godzinie, osoba taka otrzymuje telefoniczne potwierdzenie gotowości zrealizowania przewozu wraz z informacją o godzinie podstawienia pojazdu. Jeżeli nie ma możliwości zrealizowania przewozu we wskazanym terminie, koordynator transportu umawia nowy termin szczepienia w punkcie szczepień, a następnie informuje o tym osobę uprawnioną i organizuje transport.

Dodatkowo osoby, których stan zdrowia nie pozwala na dojazd do punktu szczepień powinny zgłosić tę informację przy rejestracji. Wtedy szczepienie będzie wykonane w miejscu zamieszkania przez punkt mobilny.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama