Kiedy najlepiej mówić o zdrowiu psychicznym?
- O zdrowiu psychicznym powinno się mówić każdego dnia, nie tylko wtedy kiedy mamy odpowiednie do tego okazje, ponieważ o zdrowie psychicznie tak naprawdę powinniśmy dbać każdego dnia.
Na co wpływa zdrowie psychiczne?
- Zdrowie psychiczne wpływa tak na prawdę na całość naszego funkcjonowania zarówno fizycznie, społecznie, ekonomiczne czy zawodowo, ponieważ im lepiej się czujemy, tym mamy większą ochotę i oczywiście możliwość do zrobienia jakichkolwiek rzeczy. Warto wspomnieć też tych podstawowych, które w sytuacji chorób psychicznych niekiedy są bardzo trudne do zrobienia, a czasem niemożliwe. Niejednokrotnie pacjenci mówią o tzw. poklejonych podłogach czy niezliczonej ilości naczyń do umycia. Czasem może to przerastać. Wtedy szczególnie potrzeba nam wsparcia osób bliskich, tych którzy mogą nas zrozumieć porozmawiać, ale też czasem z nami pomilczeć.
Po czym możemy najszybciej zobaczyć, że być może dotyka nas kryzys zdrowia psychicznego?
- Na pewno powinniśmy się skupić na trzech podstawowych rzeczach - pierwsza z nich to kwestia snu czy śpimy za dużo czy śpimy za mało. Druga dotyczy tego jak jemy czy jemy za mało czy za dużo, ale też kolejna czy np. takie podstawowe rzeczy związane z dbaniem o swoją higienę osobistą są dla nas w danym momencie wyzwaniem. Jeżeli tak to są te trzy elementy, na których warto się skupić i być może jest to ten moment kiedy trzeba szukać pomocy. Jeśli te objawy będą się u nas utrzymywać, co najmniej miesiąc, to już jest znak, że dobrze byłoby się zgłosić do lekarza psychiatry czy psychologa, aby móc porozmawiać ze specjalistą o tym, co się u nas dzieje.
Czy każda wizyty u lekarza psychiatry skończy się tym, że będę musiał brać leki przepisane od lekarza?
- Oczywiście, że nie każda wizyta będzie kończyła się tym, że będzie konieczna farmakoterapia czy hospitalizacja, choć wiem, że wiele osób się tego obawia. Ważne jest, żeby mimo wszystko zastanowić się czy dana choroba, objawy czy stan nie pozwala mi na funkcjonowanie takie, jakie było do tej pory. Dobrze jest dać sobie szansę na pomoc i uzyskać wsparcie.
Czy jeśli lekarz psychiatra przepisze leki to znaczy, że trzeba będzie je brać już do końca życia?
- To nie jest prawda, ale jest to związane z tym, że my często boimy się kwestii dotyczących zdrowia psychicznego, ale nie zawsze jest tak jak to spostrzegamy. O tym będzie decydował specjalista, w tym przypadku lekarz psychiatra - to lekarz powie czy te leki dalej będą nam potrzebne do funkcjonowania takiego jakie znamy czy już nie. Jeżeli uda się wyleczyć i dojdziemy do stanu remisji, jest szansa i często bardzo duża, na to że po udanym leczeniu nie będziemy musieli wracać do farmakoterapii. Jednocześnie bardzo ważne jest to, aby nie odstawiać leków samodzielnie, gdyż to jest skrajnie nieodpowiedzialna i niebezpieczna sytuacja, która może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.