VideoNews jest przeglądem organizowany przez Galerię Labirynt od 2014 roku i od tamtej pory w akcji wzięło udział niemal 300 uczestników i uczestniczek wybranych drogą otwartego naboru oraz rekomendowanych przez profesorów. W 2020 roku przegląd nie odbył się z powodu pandemii, a tegoroczna edycja będzie rozłożona w czasie. Wydarzenie rozpocznie się w styczniu i będzie kontynuowane prawdopodobnie do końca roku. Na początek mają być zaprezentowane prace wideo artystów z Pracowni Sztuki Performance Janusza Bałdygi i Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki. Odbędą się też dyskusje prowadzone przez Jakuba Majmurka. Projekcje i dyskusje będą transmitowane w mediach społecznościowych Galerii Labirynt.
- Pracownia Działań Przestrzennych funkcjonuje w strukturze Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej zadaniem jest podjęcie próby rozpoznania i twórczego kształtowania przestrzeni, w których się poruszamy i działamy. PDP w swoich działaniach wykracza poza teren Akademii, zwracając uwagę na problemy społeczne i polityczne. Studenci i studentki eksplorują wrażliwość kulturową, poszukując własnej tożsamości artystycznej niezależnej od presji sukcesu. Definiując swoje miejsca, wymieniając poglądy z reprezentantami innych miejsc, zakreślają strefy komunikacji - informuje Galeria Labirynt.
Prowadzącymi będą prof. Mirosław Bałka, mgr Julia Dorobińska. Wśród uczestników są: Nikodem Biegowski, Roberto Cura, Filip Figiel, Marcelina Gorczyńska, Łukasz Horbów, Marta Kaczmarek, Adam Kozicki, Marta Matysiak, Martyna Modzelewska, Alicja Paszkiel, Karolina Pawelczyk, Julia Wiśniewska, Weronika Zalewska.
Z kolei Pracownia Sztuki Performance funkcjonuje w strukturze Wydziału Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu jako VII Pracownia Rzeźby i Działań Przestrzennych - Performance.
- Ważnym punktem odniesienia kształtującym problematykę podejmowaną w pracowni jest aktywna relacja pomiędzy sztuką performance i rzeźbą. Konteksty i przestrzenie graniczne dyscyplin stanowią obszary poszukiwań charakteru indywidualnych programów studiów. Traktując performance i rzeźbę jako dyscypliny intermedialne poszukujemy relacji z innymi mediami jak video, rysunek czy tekst wizualny. Pracownia jest otwarta dla studentów i studentek wszystkich wydziałów uniwersytetu - informuje Galeria.
Prowadzący to prof. Janusz Bałdyga, dr Marta Bosowska, a w gronie uczestników znaleźli się: Dawid Dzwonkowski, Jakub Łuczak, Iga Martin, Anna Niestatek, Yujia Shi (Chiny), Monika Skibińska, Lidia Stachowska, Barbara Stańko – Jurczyńska, Oliwia Szepietowska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.