Reklama

Reklama

Przebudowa Al. Racławickich. Lubelski Ratusz wytnie więcej drzew

Opublikowano: czw, 31 gru 2020 16:02
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W związku z trwającą przebudową Al. Racławickich zostanie wyciętych sześć a nie osiem drzew. Jedno rośnie aktualnie przy ul. Lipowej, a drugie w rejonie ul. Łopacińskiego.

Reklama

Wytną 8 a nie 6 drzew

Z początkiem stycznia Urząd Miasta Lublin usunie drzewa rosnące przy ul. Lipowej i Al. Racławickich. Początek prac zaplanowano na 5 stycznia w godzinach porannych. W tym samym czasie zostaną przesadzone cztery drzewa rosnące na ul. Lipowej w pobliżu Centrum Handlowego Plaza. Powodem jest realizacja prawoskrętu w ul. Ofiar Katynia. 

Władze Lublina zaznaczają, że zgodnie z deklaracjami, od samego początku inwestycji jaką jest przebudowa Al. Racławickich, priorytetem jest ochrona drzew. W wyniku spotkań i rozmów, przeprowadzono analizę dokumentacji, która pozwoliła na zmiany w projekcie i pozostawienie większości zieleni w nienaruszonym stanie. Niestety, mimo prób zachowania drzew, szykują się zmiany w dwóch miejscach, co zwerykowały prace remontowe i parametry drogowe. 

- Przede wszystkim względy bezpieczeństwa oraz obowiązujące przepisy w zakresie infrastruktury drogowej, nie pozwalają na pozostawienie drzew w ich obecnych miejscach. Tym samym spośród ponad 450 drzew rosnących przy Alejach Racławickich i ul. Lipowej, zostanie wyciętych ostatecznie 8, a nie 6, jak pierwotnie zakładaliśmy. Z uwagi na stan epidemii i brak możliwości osobistego spotkania z mieszkańcami, informacja o planowanych pracach przy drzewach została im przekazana drogą elektroniczną - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju. 

Znikną drzewa przy ul. Lipowej i Al. Racławickich
 
Zostanie usuniete drzewo rosnące przy ul. Lipowej, po lewej stronie za ul. Sztajną, jadąc w kierunku al. Piłsudskiego. Żeby ochronić drzewo, usiłowano przeprojektować skrzyżowania ulic: Lipowa-Sztajna-Rowerowa, likwidując wysepkę na jezdni. Jednak okazało się, że skrzyżowanie nie spełnia warunków technicznych określonych w Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Wodnej i nie uzyskałoby zgody instytucji organizacji ruchu. Pozostawienie wyspeki wiążę się z poszerzeniem w tym miejscu ul. Lipowej. W efekcie konieczne jest zrealizowanie inwestycji weług pierwotnego planu. 
 
- Druga lokalizacja dotyczy drzewa, rosnącego przy Al. Racławickich, przed skrzyżowaniem z ul. Łopacińskiego, po stronie Ogrodu Saskiego. Tutaj, po wykonaniu koryta oraz podbudowy jezdni i przed ustawianiem krawężnika, okazało się że bryła korzeniowa wchodzi w linię zewnętrznej część chodnika, a pień znajduje się w skrajni drogowej. Zmiana linii krawężnika jest niemożliwa z uwagi na jego długą linię prostą. Stąd konieczność usunięcia drzewa - informuje Justyna Góźdź z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. 
 
Po przebudowie zostanie ponad 700 drzew

Spośród ponad 450 drzew rosnących przy Al. Racławickich i ul. Lipowej, ma być usuniętych 8, a nie jak pierwotnie zakładano 6. Na Al. Racławickich liczba ta zmalała z 26 do 7, a na ul. Lipowej dotyczy to 1 drzewa. Na obu ulicach przesadzonych będzie łącznie 36 drzew. Dokumentacja projektowa przewiduje nasadzenie ponad 180 nowych drzew wzdłuż jezdni przy Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego. 
 
- Na  samej ul. Lipowej  przewidziano 12 drzew po lewej stronie, przed skrzyżowaniem z ul. Sztajna, jadąc od strony Al. Racławickich. Pierwotny projekt zakładał nasadzenie tylko 4 drzew na ul. Lipowej. Po zakończeniu inwestycji infrastrukturze drogowej będzie towarzyszyć zieleń w liczbie ponad 700 drzew - podsumowuje Justyna Góźdź.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy