Centrum Prasowe Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z okazji świąt wielkanocnych przygotowało materiał filmowy. Prof. Katarzyna Smyk z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS przybliża w nim legendy związane z pisankami oraz objaśnia, jakie znaczenie miały w polskiej tradycji.
- Zachęcę Państwa do szukania pisanek, do przyglądania im się. Gdzie w tradycyjnym, starym polskim domu można było znaleźć pisanki? - rozpoczyna opowieść prof. Katarzyna Smyk z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS. - Na oknie albo za obrazem, gdzie były przechowywane latami, a nawet dziesiątkami lat. Wierzono, że im starsza pisanka, tym większa jej moc. A jeżeli moc, to zapytamy... jaka?
Ekspertka wyjaśnia, że nie powinno się wyrzucać pisanek i wierzono, iż poświęcone pisanki pomagały, a do tego chroniły przed chorobami i nieszczęściami. Dlatego dawano je osobom chorym, ale też i zakopoywano, tam gdzie miały pojawić się lepsze plony.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.