reklama
reklama

Pracownicy UMCS wzięli pod lupę owady. Zbadają mrówki i najmniejszego w Polsce świerszcza

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: materiały prasowe UMCS

Pracownicy UMCS wzięli pod lupę owady. Zbadają mrówki i najmniejszego w Polsce świerszcza - Zdjęcie główne

foto materiały prasowe UMCS

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaRozpoczęła się kalendarzowa wiosna. To doskonała okazja do obserwacji budzącego się do życia świata roślin i zwierząt. Pierwsze ciepłe dni powodują uaktywnienie się szeregu gatunków owadów. Przyjrzą się im pracownicy UMCS w swoich badaniach.
reklama

Pracownicy Instytutu Nauk Biologicznych UMCS od lat realizują projekty naukowe dotyczące m.in. bioróżnorodności. Obecnie dr Grzegorz K. Wagner (adiunkt w Katedrze Zoologii i Ochrony Przyrody UMCS) prowadzi badania w zakresie szeroko pojętej entomologii (nauki o owadach) ze szczególnym naciskiem na owady saproksyliczne – związane (przynajmniej na pewnym etapie rozwoju) z martwym lub obumierającym drewnem.

Jednymi z najwcześniej obserwowanych są mrówki. Wykorzystują południowe ściany swoich kopców lub, w przypadku gatunków związanych z drzewami, nagrzaną korę jako baterie słoneczne dostarczające ciepło do wnętrza mrowiska. A tam, poza samymi gospodarzami, obecni są przedstawiciele wielu innych grup owadów, a także grzyby i bakterie. Całość tworzy fascynujący układ, który stanowi doskonały poligon badawczy.

reklama

Aktualnie wraz z zespołem z Katedry Zoologii i Ochrony Przyrody bada rozmieszczenie, biologię i ekologię wybranych grup ekologicznych chrząszczy i mrówek (zarówno leśnych, jak również występujących w innych typach ekosystemów). Zespół równolegle prowadzi badania związane z ciekawym gatunkiem mrówki – kartonówką zwyczajną (Lasius fuliginosus), czyli mrówką zakładającą gniazda w dziuplach starych drzew liściastych. Kartonówka hoduje w gnieździe symbiotyczne grzyby, które produkują różnorodne substancje bioaktywne. 

Badania zespołu dotyczą m.in. identyfikacji tych grzybów, metod hodowli i analiz związanych z aktywnością ich metabolitów. Wyniki okazują się niezwykle obiecujące, bo ekstrakty z gniazda porośniętego grzybami wykazują silne właściwości antyoksydacyjne, przeciwgrzybicze, a nawet przeciwnowotworowe w badaniach in vitro. Do tej pory powstało kilka publikacji, a także uzyskano trzy patenty dotyczące badanych ekstraktów.

reklama

- Gniazdo kartonówki to kopalnia mikroorganizmów produkujących mnóstwo związków bioaktywnych. Mrówki wykorzystują je jako naturalne antybiotyki, oczyszczając za ich pomocą mrowisko z niechcianych patogenów. Nasze badania dowodzą, że wiele z tych mikroorganizmów może mieć potencjał biotechnologiczny i służyć również człowiekowi – mówi dr Wagner.

Dodatkowo, dr Wagner prowadzi badania nad filogenezą i rozmieszczeniem mrowiszczaka mrówkomirka – najmniejszego świerszcza w Polsce, który występuje w gniazdach mrówek, w tym również kartonówki zwyczajnej. Analizy morfologiczne i genetyczne okazów z różnych regionów Polski i Ukrainy doprowadziły do odkrycia nowego gatunku dla nauki. Obecnie trwają prace nad jego opisem.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo