reklama
reklama

Politechnika Lubelska zachęca do przyjścia w nieuprasowanym ubraniu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Politechnika Lubelska

Politechnika Lubelska zachęca do przyjścia w nieuprasowanym ubraniu - Zdjęcie główne

Politechnika Lubelska zachęca do przyjścia w nieuprasowanym ubraniu | foto Politechnika Lubelska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Politechnika Lubelska zachęca do przyjścia w nieuprasowanym ubraniu. W ten sposób uczelnia zaprasza do wspólnych obchodów Światowego Dnia Środowiska.
reklama

Politechnika Lubelska zaprasza do wspólnych obchodów Światowego Dnia Środowiska To święto ma na celu uświadomić główne problemy ekologiczne naszych czasów oraz zachęcić do poszukiwania ich rozwiązań. Pracownicy i studenci uczelni pokażą, jak wyglądać schludnie, ograniczając użycie żelazka oraz zaprezentują drugie życie butelek PET.

Wydarzenie rozpocznie się 5 czerwca o godz. 12.00 w laboratorium 110 w „Rudym” (ul. Nadbystrzycka 38C). Koło Naukowe Inżynierii Polimerów CARBON wraz z Katedrą Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych zaprezentują dwie technologie recyklingu zużytych produktów wykonanych z tworzyw polimerowych wraz z ich ponownym wykorzystaniem. Potem uczestnicy przejdą na tereny zielone, gdzie odbędzie się mini piknik.

W tym roku akcentowany jest problem zanieczyszczeń środowiska tworzywami sztucznymi. Tworzywa polimerowe termoplastyczne należą do materiałów powszechnie stosowanych w wielu gałęziach gospodarki ze względu na swoje właściwości. Są lekkie, wytrzymałe, odporne chemicznie, dają się łatwo kształtować, nie przewodzą prądu, dają się łatwo barwić. Ich zaletą jest również wysoka podatność na recykling. Jednak, jak zauważa dr inż. Aneta Tor-Świątek z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych, ich powszechność sprawia, że tworzywa po wykorzystaniu stają się odpadem.

- W większości są to zużyte opakowania lub odpady produkcyjne. Głównym problemem z punktu widzenia środowiska naturalnego jest nieświadomość użytkowników dotycząca właściwej i powszechnej segregacji odpadów tworzywowych. Wśród tworzyw polimerowych można wyróżnić coraz częściej stosowane materiały biodegradowalne oraz materiały syntetyczne z grupy termoplastów, które z powodzeniem można powtórnie i wielokrotnie wykorzystać do wyrobu podobnych lub zupełnie innych przedmiotów. Proces ponownego wykorzystania tych materiałów nazywamy recyklingiem materiałowym - wyjaśnia naukowczyni.

Pokaz będzie obejmował prezentację procesów wprowadzenia odpadów tworzywowych do ponownego obiegu.

- Pokażemy recykling materiałowy polegający na rozdrabnianiu nożowym zakrętek polipropylenowych oraz rozdrabnianiu dwuwałowym butelek PET. Otrzymany recyklat zostanie ponownie przetworzony w procesie wtryskiwania. W ten sposób powstaną żetony do wózków sklepowych – informuje prof. Tomasz Klepka, kierownik Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych. Prasowanie jest bezsensowne? – W tym dniu przyjdźmy wszyscy do pracy, szkoły czy na uczelnię w nieuprasowanych rzeczach. Jeśli ktoś zechce dodatkowo uczcić Światowy Dzień Środowiska, niech to ubranie będzie w kolorze zielonym, który tradycyjnie symbolizuje ten Dzień – zachęca współorganizatorka akcji prof. Barbara Szymoniuk z Katedry Marketingu Politechniki Lubelskiej. Jak zaznacza prof. Szymoniuk, nonsens prasowania widać w liczbach: – Mamy około 12,5 milionów gospodarstw domowych w Polsce. Do prasowania zużywamy energię o łącznej wartości aż 2,5 TWh, czyli 2,5 mln megawatogodzin! Łącznie średni koszt zużycia energii na prasowanie, poniesiony przez polskie gospodarstwa domowe w ciągu roku to 2,5 mld zł (ok. 6,85 mln dziennie) - podsumowuje profesor.

Dzień Bez Prasowania łączy się z ideą zamykania obiegu plastiku. Wiele tkanin i dzianin, które dobrze się prezentują bez prasowania, wytwarzanych jest z recyklatów tworzyw sztucznych. Przykładem mogą być produkty z recyklingu pustych butelek PET: tkaniny używane do produkcji namiotów lub toreb na zakupy, a także popularna dzianina o nazwie polar. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama