Reklama

Reklama

Park Ludowy w Lublinie gotowy [GALERIA]

Opublikowano: wt, 22 gru 2020 13:33
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Po kilkunastu miesiącach zakończyła się rewitalizacja ok. 22-hektarowego Parku Ludowego, która kosztowała ok. 44 mln zł. Oprócz nowej zieleni, pojawiły się np. wybiegi dla psów, pumptracki, ścieżka akustyczna i filozoficzna oraz podświetlana kładka. Inwestycję zrealizowała spółka Budimex.

Reklama

Park Ludowy gotowy i dostępny dla mieszkańców

Park Ludowy (dzielnica Za Cukrownią) powstał w latach 50. ubiegłego wieku. Przez wiele lat był odwiedzany przez mieszkańców, odbywały się tam koncerty, funkcjonowało miasteczko ruchu drogowego i kawiarnia w samolocie DC3. Z czasem jednak park trochę podupadł z powodu m.in. podtopień oraz niszczenia drzew i dewastacyjnej działalności cukrowni, kiedy w latach 90. tony ziemi przerzucono na teren parku.

Jakiś czas temu pojawiły się plany rewitalizacji, która zaczęła się w zeszłym roku i właśnie się zakończyła. Aktualnie trwa demontaż demontaż ogrodzenia zabezpieczającego teren inwestycji i drobne prace porządkowe. Całkowita wartość projektu wyniosła ok. 44 mln zł, przy dofinansowaniu europejskim w wysokości 20,5 mln zł. 

- Odnowiony Park Ludowy jest już gotowy i dostępny dla mieszkańców. Ten zielony teren w centrum miasta, dzięki kompleksowo przeprowadzonej rewitalizacji odzyskał dawny blask i na nowo będzie strefą wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu dla wszystkich mieszkańców. To park pełen atrakcji dla osób lubiących aktywny wypoczynek, z nowoczesną infrastrukturą i nowatorskimi rozwiązaniami architektonicznymi - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Rewitalizacja Parku Ludowego to już kolejna inwestycja spółki Budimex w Lublinie. Władze firmy podkreślają, że projekt ten był jednocześnie szansą dla pokazania kompetencji inżynierskich np. przy konstruowaniu spektakularnej kładki pieszo-rowerowej nad Bystrzycą o bardzo wymagającej konstrukcji, której skrzynkowy przekrój kojarzyć się może ze skrzydłem samolotu.

- Wyzwaniem było też zastosowanie rzadko stosowanej metody studniarskiej do wykonania przepompowni wód deszczowych posadowionej na poziomie 5 m poniżej dna płynącej nieopodal rzeki. Jesteśmy dumni, że włożony przez nas wysiłek przyczynił się do tego, aby zapomniany dotychczas obszar na nowo przywrócony został mieszkańcom - mówi Marek Gromaszek, dyrektor ds. handlowych Budimex S.A.

Ponad 600 nowych drzew

W parku pojawiło się 675 nowych drzew, 1512 krzewów, 1250 sadzonek bluszczu, 2991 bylin oraz 24 105 traw. Powstał też ogród roślin wodnych poprzez poszerzenie ostatniego odcinka rowu melioracyjnego i ścieżka trawiasta o powierzchni około 6 tys. mkw. stworzona z 24 tys. sadzonek różnych traw ozdobnych. Jest też ścieżka procesów przemijania, znajdująca się w okolicy ogrodu wodnego, a jej główne elementy to eksponaty roślin w różnym stadium życia. 

Pumptracki i ścieżka akustyczna oraz filozoficzna

Poza tym, w Parku są: amfiteatr z fontanną, 2 place zabaw ze strefami dla dzieci w różnym wieku, strefy linariów oraz aktywnego odpoczynku z siłownią zewnętrzną, placami ćwiczeń workout i fitness, naturalne ścieżki rowerowe dla rowerzystów, czyli pumptracki o różnym stopniu zaawansowania, zielone labirynty z żywopłotów. 

Z kolei w pobliżu głównej alei pojawiła się ścieżka akustyczna z 11 przystankami. Na każdym z dźwiękowych przystanków zamontowano jedno, dwa a nawet trzy instrumenty muzyczne w skali makro z grubego anodowanego aluminium, różnej wielkości, dochodzące nawet do 2,5 m wysokości. Są to m.in. dzwony rurowe, zestaw trzech kubańskich bębnów, dzwony motyl, dwa różnej wielkości bębny, ksylofon skośny, składający się z 6 tub aerofon, duże dzwony tubowe oraz odwrócone. 

Nową atrakcją jest też dydaktyczna ścieżka filozoficzna, składająca się z 82 specjalnie zaprojektowanych wolnostojących mebli granitowych, na których zostały można odczytać takie słowa jak szczodrość, ufność, mądrość, hojność, wiedza, szacunek, szczerość, męstwo, uczynność, serdeczność, dowcip i wiele innych. Meble te, jako wyposażenie alejek mogą pełnić funkcję siedzisk, elementów skatebordingowych, a nawet dzięki niepowtarzalnemu kształtowi brył – dekoracyjnych rzeźb. 

Wybiegi dla psów

W parku znalazły się 3 wybiegi dla psów różnej wielkości. Jeden o pow. ponad 1,9 mkw. jest ogrodzony panelami i żywopłotem, podzielony został na dwie strefy – dla małych i dużych psów, w części wspólnej dla wszystkich zwierząt znajduje się psia toaleta wyposażona w słupki i kosze. Natomiast drugi o pow. 1,2 tys. mkw. również jest podzielony na dwie strefy. Zaś na trzecim o pow. 840 mkw., zostały zainstalowane różne urządzenia zabawowe dla np. tyczki do slalomu, poprzeczki, równoważnie, kładki, obręcze, tunele, płotki, łuki i rampy. 

Wejścia do Parku i podświetlana kładka

Do amfiteatru od wejścia od strony ul. Lubelskiego Lipca '80 prowadzi główna aleja ze szpalerem latarni i trawnikiem. W całym Parku jest łącznie 8 km afaltowych alejek, po których mogą poruszać się spacerowicze, ale i np. rowerzyści, deskorolkarze, rolkarze i użytkownicy hulajnóg. Od al. Piłsudskiego wykonano główne schody wejściowe i łagodnie wyprofilowane podjazdy dla wózków. Poza tym, przy głównych placach przy wejściach do parku oraz przy amfiteatrze zamontowano łącznie 66 stojaków na rowery. Można też korzystać z m.in. stolików piknikowych, leżaków i stolików z szachownicą.

W ramach rewitalizacji zbudowano też kładkę o długości ok. 45 metrów, która łączy oba brzegi rzeki Bystrzyca. Jest ona dwupoziomowa i zbudowana z dwóch elementów: pomostu dolnego z chodnikiem i ścieżką rowerową oraz górnego rekreacyjno-widokowego. Dodatkowo jest podświetlana. Przy Bystrzycy zbudowano również zejścia do rzeki z podestami oraz przystań kajakową. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy