Przebudowa i modernizacja istniejących pomieszczeń Klinicznego Oddziału Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych USK Nr 4 w Lublinie to część projektu pod nazwą Ponadregionalne Uniwersyteckie Centrum Nefrologii i Hemodializ. W ramach inwestycji pod koniec 2023 roku do dyspozycji pacjentów został oddany nowo wybudowany budynek Stacji Hemodializ.
- Dzięki realizacji pierwszego etapu projektu liczba stanowisk hemodializ wzrosła z 13 do 19. Wśród nich zostały utworzone stanowiska dla pacjentów zakaźnych. Zakupiono nowoczesne wyposażenie pozwalające na znaczne podwyższenie jakości i dostępności świadczonych usług medycznych, zwiększenie komfortu pacjentów i poprawę warunków pracy personelu szpitala. Dla ułatwienia komunikacji Stacja Hemodializ została połączona przeszklonym łącznikiem z Klinicznym Oddziałem Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych istniejącym w budynku głównym szpitala. Przebudowę i modernizację tego oddziału zaplanowano jako drugi etap projektu. Oba etapy stanowią odpowiedź na potrzebę zwiększenia dostępu do świadczeń dla rosnącej liczby pacjentów z chorobami nerek. W efekcie ich realizacji powstał najnowocześniejszy we Wschodniej Polsce ośrodek zapewniający kompleksową opiekę, od diagnostyki i hemodializ, po przygotowanie pacjentów do przeszczepu nerki - informuje USK Nr 4 w Lublinie.
W ramach II etapu projektu – przebudowy i modernizacji pomieszczeń Klinicznego Oddziału Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych: zmodernizowano i powiększono przestrzeń oddziału, utworzono łazienki w salach chorych, zwiększono liczbę łóżek z 20 do 29. Do tego utworzono izolatkę do hospitalizowania pacjentów zakaźnych, przystosowano ośrodek, zwiększając jego dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami, zakupiono nowoczesną aparaturę medyczną, w tym kardiomonitory, pompy infuzyjne, aparaty EKG i USG czy stół zabiegowy.
Jednym z pacjentów zmodernizowanego oddziału jest 54-letni prof. dr hab. Marek Babicz, który z powodu niewydolności nerek leczy się w USK Nr 4 w Lublinie od 2015 roku. Także w tym miejscu, w Klinicznym Oddziale Transplantologii miał wykonany przeszczep nerki. Obecnie korzysta z możliwości dializy otrzewnowej w przebudowanych przestrzeniach Klinicznego Oddziału Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych.
- Na nowym oddziale jestem po raz pierwszy. Jestem zachwycony. Jest czysto, wręcz sterylnie, jest cisza, dużo przestrzeni, ale także taka wizualna czystość, świeżość. Najważniejsze jednak, że w każdej sali jest łazienka, bo wcześniej była jedna na korytarzu. Niesłychanie ułatwia to funkcjonowanie, szczególnie pacjentom na sali dializy otrzewnowej, którzy szczególnie muszą się wystrzegać bakterii i wirusów - mówi pacjent, prof. dr hab. Marek Babicz.
Celem inwestycji, prócz poprawy warunków bytowych pacjentów, było podniesienia skuteczności i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń oraz usprawnienie procesu diagnozowania i leczenia, co przekłada się na skrócenie czasu pobytu chorych w szpitalu i zmniejszenie ryzyka ich powrotu do ośrodka.
- Zdecydowanie nasze oddziały stanowią jeden z najnowocześniejszych ośrodków w Polsce. Cieszymy się, że powstał on właśnie tutaj, na terenie największego szpitala klinicznego. W obecnym Klinicznym Oddziale Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych dysponujemy zupełnie innymi warunkami niż przed przebudową. Znacznie zwiększyła się powierzchnia tej jednostki, co pozwoliło nam stworzyć obszar do izolacji pacjentów z infekcjami. Każda sala chorych ma węzeł sanitarny, wszelkie zaopatrzenie medialne i odpowiednią liczbę łóżek w stosunku do powierzchni. Oddział po przebudowie jest niezwykle estetyczny, wyposażony w najlepszy sprzęt i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Wzrósł komfort pacjentów. Dzięki podwyższonemu standardowi możemy w pełni realizować potencjał pracującego tu zespołu - mówi lekarz kierujący Oddziałem oraz rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska.
W oddziale pracuje 14 lekarzy i lekarek ze specjalizacją z nefrologii, 5 ze specjalizacją z transplantologii klinicznej, 5 w trakcie specjalizacji, 5 rezydentów i rezydentek oraz 16 pielęgniarek i pielęgniarzy specjalistów.
- To wszystko pozwala nam na pełne, wysoce specjalistyczne leczenie pacjentów, a leczymy bardzo trudne przypadki, takie jak choroby rzadkie typu choroba Fabry’ego, cystynoza czy zespół hemolityczno-mocznicowy. W celu pomocy takim pacjentom rozwijamy programy lekowe. Ponadto teraz na naszym oddziale w znacznie lepszych warunkach możemy przygotowywać pacjentów do przeszczepów nerki, a tych procedur z roku na rok w USK Nr 4 w Lublinie przybywa – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska.
- Strategia naszego szpitala zakłada stałe i systemowe podnoszenie jakości oraz ergonomii infrastruktury w celu zapewnienia naszym pacjentom najlepszego standardu diagnostyki oraz maksymalnego komfortu i satysfakcji z oferowanych przez nas procedur. Nasze nowe inwestycje w zakresie Klinicznego Oddziału Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych oraz Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki stawiają nas w pozycji lidera w leczeniu schorzeń nerki i dróg moczowych, ale także transplantologii, gdyż zespół nefrologów jest jednym z kluczowych ogniw zespołów transplantologicznych w naszym szpitalu - mówi dyrektor naczelny Uniwersyteckiego
Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie, Michał Szabelski.
Kliniczny Oddział Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych USK Nr 4 oraz Kliniczny Oddział Sztucznej Nerki USK Nr 4, na bazie których funkcjonuje Klinika Nefrologii USK Nr 4, stanowią ośrodek wysoko wyspecjalizowany w nieinwazyjnej diagnostyce chorób nerek, leczeniu pierwotnych i wtórnych chorób nerek z chorobami o podłożu immunologicznym, leczeniu pacjentów z rozpoznaniem ostrego uszkodzenia nerek i przewlekłej choroby nerek, leczeniu nerkozastępczym w postaci hemodializy i ciągłej ambulatoryjnej dializy otrzewnowej oraz leczeniu ambulatoryjnym chorych po transplantacji nerek. Pacjentom oddziału wykonywane są badania ultrasonograficzne, EKG, 24-godzinne monitorowanie ciśnienia tętniczego.Kliniczny Oddział Nefrologii USK Nr 4 jest jednym z największych świadczeniodawców w makroregionie lubelskim pod względem liczby pacjentów i hospitalizacji. W oparciu o oddział funkcjonuje Regionalny Ośrodek Kwalifikujący do zabiegu przeszczepienia nerki od dawców żywych i zmarłych. Poza leczeniem pacjentów w strukturach Nefrologii USK Nr 4 w Lublinie realizowane są zadania dydaktyczne, a także naukowe, w tym z transplantologii klinicznej.
W Ponadregionalnym Uniwersyteckim Centrum Nefrologii i Hemodializ są realizowane: kompleksowa opieka w obszarze priorytetowym, w zakresie profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia chorób nerek, wykonywanie biopsji nerki, leczenie nerkozastępcze (hemodializa, dializa otrzewnowa: CADO, ADO) oraz leczenie powikłań z nim związanych w ramach rozwoju oraz rozbudowy Ośrodka Ambulatoryjnej Dializoterapii Otrzewnowej; wykonywanie zabiegów plazmaferezy; kwalifikacja biorcy do przeszczepu nerki, kwalifikacja żywego dawcy do przeszczepu nerki, opieka nad pacjentami po przeszczepie nerki (leczenie powikłań, opieka nad chorymi z obniżoną odpornością w wyniku leczenia immunosupresyjnego); diagnostyka i leczenie nadciśnienia tętniczego; programy lekowe; współpraca z ośrodkami transplantacyjnymi na terenie całej Polski.
Szpital zrealizował inwestycję ze środków finansowych pozyskanych z dotacji celowej Ministra Zdrowia oraz środków własnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.